Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2003 r., sygn. II SA/Lu 970/02
Złożenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla dwóch obiektów budowlanych obliguje organ administracji do rozpoznania tego wniosku i dokonanie oceny, czy zamiar budowy każdego z tych obiektów nie narusza ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego. Fakt, iż żądanie to zostało zawarte w jednym wniosku, nie wykluczał rozstrzygnięcia o tym żądaniu odrębnymi decyzjami, z których każda dotyczy innego obiektu. Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nie zakazują takiego rozwiązania.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marka Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.-P. z dnia 1 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - skargę oddala.
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B.-P., po rozpatrzeniu odwołania Marka Ł., zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa oraz art. 40 ust. 1, art. 42 ust. 1 i art. 43 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym /Dz.U. 1999 nr 15 poz. 139 ze zm./ utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta B.-P. z dnia 17 kwietnia 2002 r. o odmowie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem na działce nr 530/2 przy ul. J. w B.-P.
Organ odwoławczy przytoczył następujące motywy rozstrzygnięcia:
Marek Ł. domagał się ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy na działce nr 530/2 budynku mieszkalnego z garażem oraz budynku handlowo-usługowego. We wniosku określił, że budynek mieszkalny chciałby posadowić w szerszej części działki. Natomiast budynek handlowo-usługowy w możliwie najmniejszej odległości od ulicy J.
Wniosek ten organ I instancji załatwił wydając dwie odrębne decyzje w stosunku do każdego z zamierzeń inwestycyjnych. Organ I instancji doszedł do przekonania, że działka nr 530/2 położona jest w terenie, dla którego ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego określają odmienne przeznaczenie - w zależności od położenia względem konkretnych ulic.