PIP zyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę
Trwają prace nad reformą ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej PIP ma uzyskać nowe uprawnienia w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektor będzie mógł nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Pracodawcy będą mieli możliwość odwołania się od decyzji Inspekcji.
Szefowa MRPiPS poinformowała o szczegółach reformy Państwowej Inspekcji Pracy, którą resort pracy przygotowuje w ramach realizacji kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy. Pierwotnie kamieniem milowym miała być ustawa o "ozusowaniu" umów cywilnoprawnych, jednak w ramach renegocjacji z Komisją Europejską zamieniono go na reformę PIP.
"To będzie zmiana ustawowa, duża reforma, której podstawowym celem jest wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie walki z segmentacją rynku pracy, z nielegalnym, niewłaściwym stosowaniem umów cywilnoprawnych w miejsce umowy o pracę. Takie było też oczekiwanie Komisji Europejskiej i potrzeba polskiego społeczeństwa".
Według Dziemianowicz-Bąk, PIP to "najlepsze narzędzie" do realizacji tego celu.
"W ramach tego nowego, zaakceptowanego już przez rząd do rewizji kamienia milowego zakładamy, że Państwowa Inspekcja Pracy uzyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Oczywiście tam, gdzie te umowy cywilnoprawne w ocenie Państwowej Inspekcji Pracy będą użyte stosowane w sposób nielegalny" - wyjaśniła. W efekcie czas ustalenia stosunku pracy ma być znacznie krótszy niż obecnie podczas postępowania przed sądem pracy. Ministra zastrzegła, że pracodawca będzie mógł wejść na ścieżkę odwoławczą."
Podkreśliła również, że w reformie "nie chodzi o likwidowanie możliwości pracy w oparciu o umowę cywilnoprawną", ale o stosowanie umów zgodnie z prawem.
Dodała, że nie jest to związane ze zmianami w kodeksie pracy. "W tych w przepisach niczego nie zmieniamy, nie dodajemy żadnych szczególnych uprawnień pracowniczych, po prostu chcemy, żeby prawo, które obowiązuje w Polsce, nie było fikcją" - podsumowała i zapowiedziała konsultacje publiczne projektu, rozmowy z pracodawcami, związkami zawodowymi i pracownikami. (PAP)
Przeczytaj również: Umowa zlecenia czy umowa o pracę - kiedy inspektor uzna zlecenie za etat »>