Kiedy sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega VAT
Sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega opodatkowaniu VAT w dwóch przypadkach, tj. jeżeli sprzedawane składniki majątku były przez fundację rodzinną wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu VAT oraz jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbywania sprzedawanych składników majątku.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) podlegają przede wszystkim odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), o ile czynności te są dokonywane przez podmioty, które działają w charakterze podatników (art. 2 ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE). Jak jednocześnie stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa art. 15 w ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Z kolei art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, że działalność gospodarcza (w rozumieniu VAT) obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Tak rozumianą działalność gospodarczą prowadzić mogą również fundacje rodzinne. W takich przypadkach fundacje rodzinne mają status podatników VAT, a w konsekwencji dokonywane przez nie czynności mogą podlegać opodatkowaniu VAT. Niekoniecznie może to oznaczać ich opodatkowanie tym podatkiem, gdyż mogą to być czynności podlegające opodatkowaniu VAT, lecz zwolnione z tego podatku. Dotyczyć to może również sprzedaży przez fundacje rodzinne wniesionego do tych fundacji majątku.
Dlatego sprzedaż majątku przez fundacje podlega VAT w dwóch przypadkach, tj. gdy:
- sprzedawane składniki majątku były przez fundację rodzinną wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu VAT) oraz
- fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą (w rozumieniu VAT) w zakresie zbywania sprzedawanych składników majątku.
W obu tych przypadkach fundacje rodzinne działają bowiem w charakterze podatników VAT.
Do fundacji rodzinnej został wniesiony samochód, który był wykorzystywany przez tę fundację do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług najmu. Sprzedaż samochodu będzie podlegać opodatkowaniu VAT.
Fundacja rodzinna prowadząca działalność w zakresie zbywania nieruchomości sprzedała lokal użytkowy. Sprzedaż przez fundację tego lokalu będzie podlegać opodatkowaniu VAT.
W innych przypadkach, sprzedając wniesione składniki majątku, fundacje rodzinne nie działają w charakterze podatników VAT. W konsekwencji sprzedaż przez fundacje wniesionego do nich składnika majątku nie podlega wówczas opodatkowaniu VAT.
Do fundacji rodzinnej został wniesiony lokal mieszkalny. Nie był on wykorzystywany przez fundację na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (w rozumieniu VAT), w szczególności nie był przez nią wynajmowany. Fundacja nie prowadzi przy tym działalności w zakresie zbywania nieruchomości. W związku z tym sprzedaż takiego lokalu przez fundację rodzinną nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Trudno jednak stwierdzić, czy organy podatkowe podzielają zaprezentowane stanowisko. Dlatego wskazane jest wystąpienie z wnioskiem o interpretację podatkową w takim zakresie.
Tomasz Krywan
Zobacz również: Fundacja rodzinna w praktyce - Poradnik Gazety Prawnej »»»
