Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 maja 2024 r., sygn. I SA/Kr 285/24

|Sygn. akt I SA/Kr 285/24 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 maja 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: Sędzia WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: Sędzia WSA Piotr Głowacki (spr.), Sędzia WSA Urszula Zięba, , Protokolant: Referent Marcin Mastej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2024 r., sprawy ze skargi M.B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2024 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.767.2023.2.AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych skargę oddala.

Uzasadnienie

Sygn. akt I SA/Kr 285/24.

UZASADNIENIE

M. B. w dniu 27 października 2023 roku złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków na zabieg operacyjny laserowej korekty wzroku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jako doradca podatkowy. Specyfika pracy doradcy podatkowego polega na tym, że spędza się przed monitorem komputera średnio 50-60 godzin w tygodniu. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na usługi doradcze (który zazwyczaj trwa od ok. października do marca) często pracuje się nawet do 18 godzin dziennie. Chcąc zapewnić sobie zwiększoną wydajność w pracy i zadbać o możliwość sprawnego osiągania, zachowania, czy zabezpieczenia przychodów, zdecydował się na poddanie zabiegowi laserowej korekty wzroku. Sprawne oczy są bowiem kluczowe i nieodzowne dla ludzi pracujących całymi dniami przy monitorze. Po przeprowadzonym zabiegu wzrok uległ znacznemu polepszeniu (nie musi się korzystać z okularów korekcyjnych, z których od mniej więcej 10 lat wnioskodawca korzystał przy czytaniu). Może bez problemu czytać tekst z monitora przez długie godziny. Jedynym motywem poddania się zabiegowi była chęć zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej - poprzez umożliwienie sobie wielogodzinnej pracy przy monitorze bez potrzeby upewniania się, że zawsze ma się przy sobie okulary (przed operacją, przeczytanie tekstu z monitora, czy telefonu bez okularów stanowiło spore wzywanie, wielogodzinne czytanie tekstu z monitora bez okularów nie było możliwe). Zabieg był motywowany specyfiką prowadzonej działalności – wnioskodawca podjął decyzję o poddaniu się operacji z tego względu, że najpewniej do śmierci będzie zarabiał na życie czytając tekst z monitora (i pisząc pisma). Gdyby nie pracował przy monitorze i nie miał konieczności wielogodzinnego czytania (pracując przykładowo jako pracownik magazynu) to najpewniej nie zdecydowałby się na zabieg, gdyż wada wzroku przeszkadzała w czytaniu, ale nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00