Czy kamper można zaliczyć do pojazdów specjalnych
PROBLEM
Prowadzę działalność gospodarczą i chcę poszerzyć ją o wynajem samochodów osobowych i kamperów. Chcę kupić za gotówkę kamper o wartości 290 tys. zł netto. Jego waga będzie wynosiła do 3,5t. Będzie przeznaczony tylko na wynajem, bez użytkowania prywatnego. Czy wskazany kamper można zaliczyć do pojazdów specjalnych? Czy jest możliwe zaliczenie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodów? Rozważam również zakup tego kampera w formie leasingu. Czy w przypadku nabycia kampera i zaliczenia go do środków trwałych, jak i w przypadku użytkowania go w ramach umowy leasingu, zastosowanie będzie miało ograniczenie związane z limitem wartości w kwocie 150 tys. zł?
RADA
Zdaniem autora wspomnianego w opisie kampera nie można zaliczyć do pojazdów specjalnych. Dla celów podatku dochodowego bowiem pojazd ten uznawany jest za samochód osobowy.
UZASADNIENIE
W oparciu o brzmienie przywołanych poniżej przepisów ustawy o PIT oraz prawa o ruchu drogowym powiedzieć należy, że dla celów podatku dochodowego do samochodów specjalnych zalicza się pojazdy o następującym przeznaczeniu: agregat elektryczny/spawalniczy, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, żuraw samochodowy.
Dla celów podatku dochodowego do samochodów osobowych zalicza się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.
Mając powyższe na uwadze w przekonaniu autora wspomnianego w opisie kampera nie można zaliczyć do pojazdów specjalnych. Dla celów podatku dochodowego bowiem pojazd ten uznawany jest za samochód osobowy. Z tego też względu zarówno w przypadku nabycia kampera i zaliczenia go do środków trwałych, jak i w przypadku użytkowania go w ramach umowy leasingu, zastosowanie będzie miało ograniczenie związane z limitem wartości w kwocie 150 tys. zł. Nie będzie również możliwe zaliczenie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ taka możliwość ma zastosowanie w przypadku pojazdów innych niż samochody osobowe.
art. 5a pkt 19a lit. a, lit. c, lit. d, art. 22k ust. 7, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 4, pkt 47a ust. 5c-5d, ust. 5f-5g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.),
art. 2 pkt 33, pkt 36, pkt 40 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1047 z późn. zm.),
art. 86a ust. 5, ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361).
Marian Szałucki
doradca podatkowy