Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wywłaszczenie a utrzymanie terenów zielonych - Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2024 r., sygn. I OSK 2344/20

Utrzymanie terenów zielonych zgodnych z postanowieniami planu miejscowego nie jest równoznaczne z realizacją celu wywłaszczenia, jeśli nie doszło do celowej działalności inwestycyjnej prowadzącej do stworzenia parku jako zagospodarowanego terenu zielonego; wywłaszczenie ma na celu umożliwienie realizacji inwestycji, a nie tylko utrzymanie stanu zgodnego z planem miejscowym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Zientala po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Lublin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 lipca 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 3/20 w sprawie ze skargi Gminy Lublin na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 27 listopada 2019 r. nr GN-V.7534.2.39.2019.DK w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 7 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Lu 3/20 oddalił skargę Gminy Lublin na decyzję Wojewody Lubelskiego z 27 listopada 2019 r., nr GN-V.7534.2.39.2019.DK, którą - po rozpoznaniu odwołań J.K. i K.S. oraz Gminy Lublin, utrzymano w mocy decyzję Starosty Lubelskiego z 26 października 2018 r. w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

W skardze kasacyjnej Gmina Lublin zaskarżyła wyrok Sądu I instancji w całości, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz rozpoznanie i uwzględnienie w całości skargi Gminy Lublin. Skarżąca kasacyjnie wniosła o zasądzenie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania oraz o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie.

Sądowi I instancji zarzucono naruszenie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00