Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 579/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2024 r. w Gdańsku w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 4 stycznia 2023 r., nr SKO.435.10.2022 w przedmiocie wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.
Uzasadnienie
D. R. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku w przedmiocie wydania zaświadczenia, potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z 11 października 2021 r. skarżący wystąpił do Burmistrza Miasta C. o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, położonej w C. przy ul. J. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [..], o powierzchni 0,7594 ha, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze [...].
Postanowieniem z 28 października 2021 r. Burmistrz odmówił wydania zaświadczenia o treści wskazanej we wniosku uznając, że z dokumentów znajdujących się w posiadaniu organu wynika, że budynek znajdujący się na przedmiotowej nieruchomości nie jest budynkiem mieszkalnym. Organ wskazał na decyzję Naczelnika Miasta C. z 4 września 1984 r., zgodnie z którą nieruchomość miała być działką zabudowaną domkiem campingowym "GROT". Jednak ze względu na to, że działka przekazana została na cele hodowlane (drób, króliki, staw rybny) oraz uprawy warzyw i owoców, na działce tego typu można było zezwolić jedynie na wybudowanie budynku gospodarczego, w związku z czym, na podstawie kolejnej decyzji Naczelnika Miasta C. z 4 września 1985 r., nr 8381-60/84/85, zmieniono sposób użytkowania domku letniskowego na budynek gospodarczy z zapleczem socjalno-bytowym, z przeznaczeniem na składowanie narzędzi i innego rodzaju sprzętu niezbędnego do uprawy działki warzywno-owocowej. Ponadto, Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny w C. postanowieniem z 10 września 1985 r. wydał opinię sanitarną dotyczącą lokalizacji budynku jako gospodarczego na działce warzywniczej położonej nad jeziorem Rychnowskim pod warunkiem, że budynek ten będzie pełnić wyłącznie rolę zaplecza gospodarczego dla działki warzywnej. Organ wskazał, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu obejmującego Grodzisko, Zamek, Park Miejski Lasek Luizy, Jezioro Miejskie Małe i Ośrodek Sportu i Rekreacji nad Jeziorem Rychnowskim w C. przedmiotowa nieruchomość położona jest w strefie oznaczonej symbolem 54ML z przeznaczeniem jako teren zabudowy rekreacji indywidualnej. W związku z tym, że nieruchomość objęta wnioskiem nie jest zabudowana na cele mieszkaniowe, a tym samym nie spełnia wymogów wskazanych w art. 1 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 4 ust. 3 z dnia 20 lipca 2018 r. ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, na podstawie art. 219 k.p.a. organ odmówił wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.