Dodatkowe wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową dla pracowników zatrudnionych na część etatu – obowiązki pracodawców po wyroku TSUE
Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2023 r. (C-660/20) wynika, że pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy nabywa prawo do dodatku za pracę ponadwymiarową po przekroczeniu swojego wymiaru etatu, chyba że pracodawca wykaże, iż stosował obiektywne powody, różnicując sytuację pracowników zatrudnionych na pełny i niepełny etat.
W umowie o pracę strony ustalają dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad obowiązujący pracownika wymiar etatu, po przekroczeniu których nabywa on, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku jak za pracę nadliczbową (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Po wyroku TSUE z 19 października 2023 r. (C-660/20), który uznał, że nie można w tym zakresie traktować takich pracowników w sposób mniej korzystny niż pracowników zatrudnionych na pełny etat, pracodawcy powinni zweryfikować postanowienia umów o pracę zawartych z pracownikami zatrudnionymi w ramach niepełnego etatu i dostosować je do wyroku Trybunału.