Skierowanie na badania lekarskie dla pracowników
Zatrudniając pracowników nie skierowałam ich na wstępne badania lekarskie. Teraz chcę, aby przeprowadzili badania. Na jakie badania powinnam im dać skierowania, jeśli jeden pracownik jeszcze podlega badaniom wstępnym, a drugi okresowym ze względu na staż zatrudnienia?
Pracownicy powinni zostać skierowani na badania wstępne.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Wyrok SA w Gdańsku z 11 stycznia 2017 r., III AUa 1443/16:
Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia stanowi wykroczenie, zagrożone karą grzywny od 1.000,00 do 30.000,00 zł (zob. art. 283 § 1 k.p.). Wynika to stąd, że wymóg posiadania aktualnych badań lekarskich przez pracownika obciąża pracodawcę, który zgodnie z art. 229 § 4 k.p. nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. To on jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś w przypadku nieprzestrzegania przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca, a nie pracownik podlega karze (art. 283 § 1 k.p.).
Przepisy prawa pracy przewidują trzy rodzaje badań lekarskich, powszechnie odnoszących się do pracowników:
- wstępne,
- okresowe,
- kontrolne.
Pracownicy powinni niezwłocznie zostać skierowani na badania lekarskie, przy czym przy braku badań wstępnych takie właśnie badania powinny zostać zrealizowane.
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.