Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-07-21
Data publikacji: 2023-07-21

Kontrolne badania profilaktyczne

Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku. Soboty i niedziele są dla niego dniami wolnymi od pracy. Do pracodawcy wpływają zwolnienia lekarskie za okresy od poniedziałku do piątku, z pominięciem sobót i niedziel. Czy w przypadku kiedy suma nieobecności przekroczy 30 dni należy skierować pracownika na badania kontrolne? 

Przepisy wprost wskazują na ciągłość niezdolności do pracy, która warunkuje obowiązek skierowania na badania kontrolne. W przypadkach takich, jak wskazano w pytaniu część ekspertów rekomenduje zliczanie całości okresu, łącznie z weekendami, wychodząc z założenia, że mało prawdopodobne jest odzyskanie zdolności do pracy na weekendy.

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Formalnie obowiązek kierowania na badania warunkowany jest ciągłym co najmniej 30 dniowym stanem niezdolności do pracy. Przy przerwach – także obejmujących dni wolne – należałoby odrębnie liczyć każdą niezdolność.

Przy takim podejściu istnieje ryzyko, że po 30 dniowym okresie niezdolności do pracy, który jest przerywany dniami wolnymi, faktycznie zostanie uznany brak zdolności do pracy. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się skierowanie pracownika na badania kontrolne.

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi e e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00