Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 17 marca 2023 r., sygn. II CSKP 924/22

1. Usunięcie niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej z umowy kredytu nie uniemożliwia jej dalszego wykonania jako umowy kredytu, ale zamiast waluty obcej, zastosowanie złotego polskiego do określenia wysokości kredytu i rat kredytowych.

2. W przypadku umowy kredytu, aby czynność prawna mogła pozostać w mocy, konieczne jest nie tylko, by jej pozostałe postanowienia regulowały minimalną treść konsensu konieczną do wykreowania stosunku prawnego z logicznego punktu widzenia, ale również, by kreowały zobowiązanie określonego typu, który był zamierzony przez strony.

3. Nawet w orzecznictwie przyjmującym pogląd, że usunięcie klauzuli indeksacyjnej musi prowadzić do pozbawienia mocy wiążącej całej umowy kredytu, nie twierdzi się, że po usunięciu tej klauzuli umowa nie obejmuje minimalnego zakresu konsensu, który z konstrukcyjnego punktu widzenia konieczny jest do istnienia stosunku prawnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący) 

‎SSN Beata Janiszewska 

‎SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa P. C. i D. J. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na rozprawie 17 marca 2023 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej pozwanej ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi ‎z 31 sierpnia 2020 r., I ACa 784/19,

uchyla zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z 1 kwietnia 2019 r., I C 1852/17, i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Łodzi, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego i apelacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie P. J. i D. J. domagali się ostatecznie m.in. zasądzenia od pozwanego Banku spółki akcyjnej w W. kwoty 169 511,31 zł wraz z odsetkami tytułem zwrotu nienależnego świadczenia pobranego przez bank w związku ze stosowaniem klauzul niedozwolonych w umowie kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego.

Wyrokiem z 1 kwietnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Łodzi zasądził od pozwanego banku całą żądaną kwotę wraz z odsetkami, a także rozstrzygnął o kosztach postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00