Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 2200/22

Postanowienia umowy kredytu denominowanego, które przewidują przeliczanie kwot kredytu na walutę obcą oraz określają wysokość rat według kursów ustalanych jednostronnie przez bank, stanowią niedozwolone postanowienia umowne (w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c.), jeżeli pozostawiają swobodę bankowi w ustalaniu tych kursów, tworząc tym samym nieprzewidywalne ryzyko dla kredytobiorcy i naruszając zasadę równorzędności stron.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska

SSN Jacek Grela

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 7 czerwca 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej Bank spółki akcyjnej w W. ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku ‎z 8 września 2021 r., I ACa 392/21, ‎w sprawie z powództwa K.L. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od Bank. spółki akcyjnej w W. na rzecz K.L. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Pozwem z 22 maja 2019 r. Powód K. L. wniósł o zasądzenie od pozwanej Bank S.A. w W. (dalej: bank) kwot 161 403,87 zł oraz 623,19 CHF z bliżej określonymi odsetkami. Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił powództwo w przeważającej części, zasądzając od banku na rzecz powoda kwoty 137 925,06 zł oraz 623,19 CHF wraz z odsetkami; częściowe oddalenie powództwa wynikało z uwzględnienia podniesionego przez pozwaną zarzutu przedawnienia.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wywiedzioną przez pozwaną apelację, ustalając, za Sądem pierwszej instancji, że 24 sierpnia 2007 r., po uprzednim złożeniu wniosku kredytowego, powód zawarł z poprzedniczką prawną banku umowę kredytu denominowanego w walucie obcej (franku szwajcarskim). Celem umowy było sfinansowanie zakupu nieruchomości lokalowej na rynku wtórnym. Kredytu udzielono w kwocie 112 852,13 CHF, jednocześnie ustalając, że wypłata nastąpi w walucie polskiej, w wysokości 260 000 zł (zgodnej z wnioskiem kredytowym). Jako okres trwania stosunku prawnego kredytu ustalono czas od 24 sierpnia 2007 r. do 1 sierpnia 2042 r. Harmonogram spłaty kredytu wyrażono w walucie denominacji, natomiast spłata miała następować w walucie polskiej. W sprawie poczyniono również szczegółowe ustalenia co do treści umowy, która składała się z części szczegółowej oraz ogólnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00