Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Nieważność umowy kredytu hipotecznego denominowanego z powodu abuzywnych klauzul przeliczeniowych - Wyrok SN z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 2375/22

Postanowienia umowy uprawniające bank do jednostronnego ustalania kursów walut są niedozwolone, ponieważ pozostawiają zbyt dużą swobodę bankowi i narażają konsumentów na nieprzewidywalne ryzyko, co skutkuje nieważnością całej umowy kredytowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska 

‎SSN Maciej Kowalski

po rozpoznaniu na rozprawie 30 kwietnia 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej Banku spółki akcyjnej w W. ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku ‎z 14 października 2021 r., V ACa 154/21, ‎w sprawie z powództwa P. S. i D. S. ‎przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W. ‎o ustalenie i zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną,

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 października 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 27 listopada 2020 r., którym ustalono nieważność umowy kredytu z 5 kwietnia 2007 r., zawartej między powodami a Bank S.A. w G. oraz zasądzono zwrot kwot uiszczonych przez powodów tytułem spłaty wymienionego kredytu.

Z zaakceptowanych przez Sąd Apelacyjny ustaleń faktycznych Sądu Okręgowego wynika, że 5 kwietnia 2007 r. powodowie zawarli z poprzednikiem prawnym pozwanego –Bank S.A. w G. umowę kredytu hipotecznego. Zgodnie z jej postanowieniami kredyt był kredytem denominowanym, udzielonym w złotych w kwocie stanowiącej równowartość 102 341,45 franków szwajcarskich. Kwota kredytu w złotych miała zostać określona przez przeliczenie wskazanej kwoty wyrażonej w walucie obcej według kursu kupna tej waluty określonego w tabeli kursów stosowanej przez bank. Umowa przewidywała, że spłata kredytu następować będzie w złotych przy zastosowaniu kursu sprzedaży waluty obcej określonego w tabeli kursów banku. Treść postanowień umowy nie była ustalana indywidualnie.

Kwota kredytu została wypłacona, a za uzyskane środki powodowie zakupili lokal, w którym zamieszkują. Powodowie spłacali raty udzielonego kredytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00