Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. III USKP 18/22
Ubezpieczony, który legalnie i w dobrej wierze nabył oraz zrealizował zasiłek chorobowy na podstawie ostatecznej decyzji organu rentowego, nie może utracić tego świadczenia z braku adekwatnej podstawy prawnej, nawet jeśli później zostanie ustalone prawo do innej emerytury z datą wsteczną. Jeśli organ rentowy nie podjął inicjatywy procesowej, aby odliczyć legalnie pobrany zasiłek chorobowy od późniejszej emerytury, to skarżący nie może oczekiwać bezpodstawnej i bezzasadnej sanacji swoich zaniechań procesowych.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania K. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Wałbrzychu o zwrot nienależnie pobranego zasiłku chorobowego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2023 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 24 maja 2021 r., sygn. akt VII U 18/21,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Świdnicy do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 maja 2021 r., sygn. akt VII Ua 18/21 Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalił apelację wnioskodawcy K. S. od wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy z 8 lutego 2021 r., sygn. akt IV U 304/20, w którym Sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu z 15 czerwca 2020 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right