Do 31 lipca można podjąć decyzję - ZUS czy OFE?
ZUS czy ZIS i OFE? - pozostało niewiele czasu na podjęcie decyzji dotyczącej przyszłej emerytury. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ubezpieczeni ponownie mogą wybrać gdzie ma trafiać część składki emerytalnej. Osoby, które chcą zmienić podjętą wcześniej decyzję, muszą w czasie trwania „okna transferowego” przekazać do ZUS stosowne oświadczenie.
ofe czy zus 2024 okno transferowe co lepsze
Decyzja w oknie transferowym do 31 lipca
Mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat a kobiety 50 lat mogą zdecydować czy składki będą trafiać tylko do ZUS-u, czy do ZUS-u i OFE. Oświadczenie o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE albo zapisywaniu jej wyłącznie na subkoncie w ZUS-ie można złożyć tylko do 31 lipca.
Do 31 lipca przyszli emeryci mogą zmienić decyzję w sprawie przekazywania części składki emerytalnej na II filar. Mogą zdecydować, że w całości (7,3 proc.) ma trafiać na subkonto w ZUS-ie albo że 4,38 proc. ma być przekazywane na subkonto do ZUS-u, a 2,92 proc. do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Zmiana decyzji wymaga złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03. Wypełniony formularz można dostarczyć do placówki ZUS-u osobiście lub pocztą. Można go również wysłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Oświadczenie o wyborze oszczędzania w OFE powinny złożyć te osoby, których całość składki emerytalnej była dotychczas przekazywana do ZUS, a które obecnie podjęły decyzję o przekazywaniu części tej składki do OFE.
Aby poinformować ZUS o swojej decyzji należy przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03 - w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r.
Oświadczenie można złożyć:
- elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- osobiście – w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów (w formie papierowej),
- pocztą – na adres dowolnego oddziału ZUS.
Kto nie musi składać oświadczenia
Jeśli przyszły emeryt nie chce nic zmieniać w dotychczasowym podziale składki emerytalnej, to nie musi składać oświadczenia. Druku nie składają także osoby, które są objęte tzw. suwakiem bezpieczeństwa (tj. są w wieku niższym o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącym 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) - dodaje rzeczniczka.
W przypadku osób objętych suwakiem bezpieczeństwa na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje już składek do OFE. W ten sposób chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.
Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek otwartego funduszu, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie funduszem emerytalnym.
Jak poinformował ZUS, kolejne okno transferowe będzie otwarte od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.
Informacja prasowa ZUS
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Przeczytaj również: Od 1 kwietnia 2024 r. ponownie otwarto „okno transferowe” w ZUS >>>