wyjaśnienia
Nie trzeba dostosowywać organizacji pracy do żołnierza WOT
Pracodawca nie musi dokonywać w niej zmian po otrzymaniu wykazu dni, w których pracownicy mają pełnić służbę wojskową rotacyjnie. W ostateczności będą musieli wziąć na te dni urlop bezpłatny
Ministerstwo Obrony Narodowej zajęło korzystne dla pracodawców stanowisko, z którego wynika, że ich potrzeby organizacyjne są ważniejsze i nie muszą, organizując czas pracy załogi, dostosowywać się do wykazu dni szkoleń odbywanych rotacyjnie przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. I to mimo że jest on tworzony na rok i jest obowiązek jego przekazania pracodawcy przez żołnierza.
Zgodnie z art. 171 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2305; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1615; dalej: ustawa o obronie) terytorialna służba wojskowa może być pełniona dyspozycyjnie lub rotacyjnie, przy czym ta druga forma ma miejsce co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni i co do zasady powinna odbywać się w czasie wolnym od pracy. W pozostałe dni żołnierz pełni służbę dyspozycyjnie, co polega po prostu na pozostawaniu w gotowości do stawienia się na wezwanie dowódcy jednostki wojskowej. Służbę rotacyjną żołnierz może pełnić także w inne dni, co może mieć miejsce po uzgodnieniu z nim lub na jego wniosek.