Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-05-28

Spółkę z o.o. z długami można zlikwidować

Wbrew językowej intuicji „rozwiązanie spółki” albo jej „likwidacja” nie równają się automatycznemu ustaniu jej bytu prawnego. W znaczeniu prawnym spółka przestaje istnieć dopiero z momentem wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego, a precyzyjniej – uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego w sprawie wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Warunkiem wykreślenia spółki z o.o. z KRS jest przeprowadzenie przez nią wewnętrznego postępowania likwidacyjnego (choć są wyjątki od tej zasady).

Likwidacja to wieloetapowy proces. W kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) wymienione zostały czynności likwidacyjne, tj. podstawowe zdarzenia, jakie muszą nastąpić w toku postępowania likwidacyjnego. Zgodnie z art. 282 par. 1 zd. 1 k.s.h. likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne).

Upłynnienie majątku spółki i ściągnięcie należności to podstawowe warunki likwidacji. Środki pozyskane w drodze ww. czynności przeznaczane są na zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli. Co ważne, istnienie zbywalnego majątku (w tym nieściągniętych należności) jest formalną przeszkodą dla wykreślenia spółki z KRS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00