Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-05-28

Branża farmaceutyczna bije na alarm

Rząd podjął decyzję o wycofaniu z KPO wsparcia krajowego przemysłu farmaceutycznego, tymczasem czas ucieka. Konieczne jest alternatywne rozwiązanie, inwestycje w bezpieczeństwo lekowe są zagrożone. Inne państwa UE intensywnie zajmują się tym problemem – wskazali eksperci biorący udział w debacie „Bezpieczna Polska”

Nie będzie pieniędzy na rozwój API w Polsce, na co czekał przemysł od miesięcy. Jak oceniacie tę decyzję?

Sebastian Szymanek: Rozumiemy, że ze względu na przedłużający się proces uruchomienia środków nie zdążymy w tak krótkim czasie ich wykorzystać. Mamy nadzieję, że w tej sytuacji rząd znajdzie inne źródło finansowania. Za mało ważnych dla ratowania życia i zdrowia pacjentów leków produkuje się w Polsce. To niebezpieczne w czasie kryzysów.

Sebastian Szymanek, prezes zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma

Sebastian Szymanek, prezes zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma

Wszystkie największe partie polityczne zdały sobie sprawę, że produkcja leków w Polsce jest ważna z perspektywy bezpieczeństwa narodowego i trzeba ją zwiększyć

Krzysztof Kopeć: Poprawa bezpieczeństwa lekowego Polaków dzięki unijnym środkom z KPO to historyczna szansa, dlatego jest to przede wszystkim zła wiadomość dla polskich pacjentów. Niedobór leków w aptekach, brak gwarancji ich dostaw w sytuacjach kryzysowych to prawdziwy dramat dla chorych i ich rodzin.

Środki z KPO, które miały służyć uruchomieniu nowych linii produkcyjnych w Polsce w zakładach farmaceutycznych, były też szansą na wzrost gospodarczy, rozwój naszej branży i poprawę jej konkurencyjności. Mamy nadzieję, że uda się nam jeszcze zapewnić absorbcję środków UE dla naszej branży.

Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków

Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków

Od 1 kwietnia pacjenci płacą o 10 proc. mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15 proc. mniej, jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju

Grzegorz Rychwalski: Jest to zadziwiająca decyzja. Czekamy na rozmowy z ministrem rozwoju w celu wypracowania alternatywnego rozwiązania, o którym ministerstwo wspomina w komunikacie z 17 maja 2024 r. Takim rozwiązaniem jest chociażby grant rządowy czy program w ramach FENG – te dwa rozwiązania wymagają oczywiście uwzględnienia specyfiki branży i celu, jakim jest odbudowa bezpieczeństwa lekowego Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00