Artykuł
GWIAZDY BANKOWOŚCI
Nowy (wspaniały) świat płatności międzynarodowych
Płatności międzynarodowe przechodzą dynamiczne zmiany. Przed klientami otwierają się nowe możliwości, podobnie jak przed podmiotami świadczącymi takie usługi. Obok możliwości technologicznych na procesy zmian wpływają również regulacje.
W ubiegłym roku wartość transakcji ujętych na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego Polski wyniosła niemal 4,2 bln zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Była 2,5-krotnie wyższa niż 10 lat wcześniej. Co do zasady każda transakcja, której skutkiem jest dostawa towaru czy usługi, ma odbicie w postaci przepływu pieniędzy. Statystyka banku centralnego pokazuje więc pośrednio, jak rośnie znaczenie płatności transgranicznych. A nasz kraj nie jest pod tym względem wyjątkiem.
Uczestnicy dyskusji DGP „Nowy (wspaniały?) świat płatności międzynarodowych” są przekonani, że na tym nie koniec rozwoju.
– Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym. Wzrosty napędza to, że żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Coraz więcej podróżujemy – wskazuje Izabela Całusińska, dyrektor odpowiedzialna za cash management w ING Banku Śląskim.