Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-04

Utalentowani, młodzi, przebojowi, z pomysłem na innowacje oraz lepszy świat

Laureaci Konkursu 3W poszukiwali rozwiązań problemów nurtujących współczesną naukę. Niezależnie od zróżnicowanej tematyki badań łączy ich jedno: zwrot ku zielonym innowacjom i wykorzystanie nowych technologii, by pomagać innym

Uczestnicy konkursu pokazali, że Idea 3W, niezależnie od naukowego i innowacyjnego potencjału, oznacza zmianę świata na lepszy, a także bardziej zielony.

Kategoria: Prace licencjackie

Patrycja Grabowska – z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – laureatka I miejsca, w swojej pracy dyplomowej zajęła się tematyką czystego i zielonego wodoru.

– Aby zatrzymać pogłębianie się niekorzystnych zmian klimatycznych, niezbędne jest osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez transformację energetyczną z użyciem wodoru jako nośnika energii. W tym kontekście najistotniejszy jest zielony wodór, czyli taki, w którego produkcji nie są emitowane gazy cieplarniane. Z kolei czysty wodór jest produkowany z odnawialnych źródeł energii, więc daje on realną szansę na zmniejszenie emisyjności gospodarki – tłumaczy Patrycja Grabowska, nakreślając tło swoich badań. Dodaje, że w przyszłości, by móc korzystać z pojazdów wodorowych w ekologiczny sposób, będzie niezbędne obniżenie kosztów produkcji zielonego wodoru.

– W mojej pracy licencjackiej zajmuję się pozyskaniem hybrydowych katalizatorów do produkcji czystego wodoru. Ich użycie znacząco obniża koszty związane z produkcją zielonego wodoru. Skupiłam się na pozyskaniu katalizatorów hybrydowych na bazie tlenków typu perowskit domieszkowanych prazeodymem oraz węglem i azotem, a cel, który sobie założyłam, czyli pozyskanie tanich, wydajnych oraz stabilnych katalizatorów do procesu pozyskania zielonego wodoru, został osiągnięty – wyjaśnia Patrycja Grabowska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00