Artykuł
analiza
Wycenę Orlenu można poprawić
Za granicą działają firmy o profilu podobnym do płockiego koncernu. Potrzebna jest jednak zmiana podejścia ze strony menedżerów oraz państwowego właściciela
Politycy rozmawiają o podziale Orlenu, ale przed podjęciem drastycznych kroków warto dać szansę nowemu zarządowi naprawić błędy ekipy Daniela Obajtka. To może być lepsze rozwiązanie z punktu widzenia naszych oszczędności emerytalnych, w których największa krajowa firma jest ważną pozycją.
Nowa parlamentarna większość jeszcze nie przejęła władzy, a już dwa razy wstrząsnęła kursem Orlenu, największej i najbogatszej spółki kontrolowanej przez państwo. Najpierw była euforia w nadziei, że największy akcjonariusz nie będzie, tak jak przez osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy, grał tylko „pod siebie”. W ubiegłym tygodniu przyszło bolesne otrzeźwienie. We wtorek wieczorem grupa posłów Polski 2050 i PO złożyła projekt ustawy przedłużającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla odbiorców wrażliwych na pierwszą połowę 2024 r. „Sponsorem” operacji ma być Orlen, który z tytuły podatku od wydobycia gazu ziemnego w Polsce ma przelać do budżetu prawie 14 mld zł.