Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-11-07

O nierównowadze płci w prawie rodzinnym

Kodeks rodzinny i opiekuńczy bardzo mocno różnicuje podejście do egzekucji alimentów i kontaktów z dziećmi. W praktyce pierwszy problem częściej dotyczy matek, a drugi – ojców

Wostatnich miesiącach często mówi się o różnych reformach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to jeden z najbardziej nośnych tematów, bo przepisy prawa rodzinnego dotyczą bardzo emocjonalnej strefy wzajemnych relacji między małżonkami i pomiędzy rodzicami i dziećmi. Pytanie, czy obecny kształt tych przepisów jest optymalny, jeśli chodzi o dbanie o równowagę praw ojców i matek? By to ocenić, sięgnijmy do statystyk rozwodowych.

Tak jak dobrze sporządzona umowa spisywana jest na czas sporu kontrahentów, a nie na moment zgodnej współpracy, tak najlepszym probierzem dla stanowionego prawa pozostaje jego skuteczność w realizacji interesów skonfliktowanych stron. Według dostępnych danych Eurostatu na rok 2020 w Polsce rozpadło mniej więcej co trzecie małżeństwo (35,6 proc.). W całym 2020 r. było w Polsce 144,9 tys. ślubów i 51,2 tys. rozwodów. Zgodnie z danymi GUS statystyka nie zmieniła się w dwóch kolejnych latach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00