Artykuł
Młodzież, która chce zmieniać świat na lepsze
Laureaci Konkursu 3W poszukiwali rozwiązań problemów ważnych dla Polski i współczesnego świata. Ich wspólnymi cechami są pasja, chęć do pracy i obserwacja otaczającej rzeczywistości
Uczestnicy konkursu dowiedli, że tematyka, będąca podstawą Idei 3W, jest im dobrze znana. Dowodziły tego nadesłane przez nich prace. Każda była też dowodem na to, jak nieszablonowo myśli młode pokolenie w poszukiwaniu rozwiązań, będących odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.
Konkurs pokazał również, że wygrane nie są dziełem przypadku. Dla laureatów, jak sami przyznają, był bowiem szansą na podzielenie się już zdobytym doświadczeniem, ale i pasją, którą niekiedy mają od dziecka. W jej rozwinięciu pomagali promotorzy, a w przypadku jednego z laureatów bardzo ważną postacią okazał się dziadek. Przykład autorki najlepszej pracy licencjackiej pokazuje też, że przy poszukiwaniu własnej drogi czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Kategoria: Prace licencjackie
Julia Moszczyńska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobywczyni I miejsca, zajęła się w swojej pracy problemem wody pitnej.
- Moja praca opisuje metodę produkcji wody pitnej z wody morskiej, zawierającej w swoim składzie pewne ilości tlenku deuteru, który w wyniku długotrwałego narażenia jest bardzo szkodliwy dla organizmów żywych. Opracowanie metody separacji H2O i D2O jest więc bardzo istotne z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ biorąc pod uwagę ogromny deficyt wody na świecie, tylko kwestią czasu jest konieczność pozyskiwania wody pitnej z wody morskiej na masową skalę - mówi Julia Moszczyńska.