Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-13

Wymóg czasów wypełnił misję NAWA dodatkową treścią

O programie „Solidarni z Ukrainą” oraz wyzwaniach czasów wojny w kontekście odbudowania szkolnictwa wyższego za naszą wschodnią granicą po jej zakończeniu rozmawiamy z dr. Dawidem Kosteckim, dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Porozmawiajmy o tym, skąd wziął się pomysł na to, żeby Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła współpracę z polskimi uniwersytetami włączonymi w prace konsorcjów pod nazwą Uniwersytety Europejskie w celu pomocy Ukrainie.

Żeby móc przedstawić ten zamysł, trzeba spojrzeć kilka miesięcy wstecz, bowiem swój początek ma on w zainaugurowanym 15 marca mijającego roku programem „Solidarni z Ukrainą”. To wówczas nastąpił bardzo aktywny i bardzo szybki odzew środowiska akademickiego na to, co wydarzyło się w Ukrainie. Uruchomienie wszystkich procedur i całego programu nastąpiło bardzo sprawnie, właściwie już w ciągu miesiąca po agresji Rosji. Program w swojej dotychczasowej formule osiągnął zamierzone cele. W tym momencie stanęliśmy przed kolejnymi wyzwaniami. Wojna nadal trwa, ale tak naprawdę środowisko akademickie oczekuje wsparcia już w nieco innym wymiarze aniżeli ten, który był możliwy w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”. Postanowiliśmy wykorzystać dodatkowe możliwości, jakie niesie za sobą współpraca z polskimi uniwersytetami zrzeszonymi w sojuszach Uniwersytety Europejskie. To sieci, które zostały wyłonione w konkursach ogłoszonych przez Komisję Europejską. Reprezentują one prestiż naukowy, a także dużą renomę w międzynarodowym obiegu. Dlatego też zdecydowaliśmy się na to, żeby zaproponować w ramach tych sieci włączanie uniwersytetów ukraińskich do ich bieżącej działalności. W ramach ogłoszonego programu mają szeroki wachlarz możliwości. Wiemy, że mobilność jest ograniczona ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą. Natomiast aktywny udział w konferencji naukowców, studentów ukraińskich, krótkookresowe wymiany czy organizacja kursów letnich lub zimowych, prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, a także nawiązywanie współpracy między uczelniami, które są członkami sojuszu, a uczelniami ukraińskimi, wreszcie wspólne publikacje - to wszystko możliwości, jakie wnoszą Uniwersytety Europejskie. Chcemy je wykorzystać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00