Skrócenie okresu wypowiedzenia
Reforma administracyjna kraju i likwidacja urzędu są wystarczającą przyczyną uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy.
Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje stronom gwarancję, że wiążący je stosunek prawny będzie trwał przez ustalony okres, a żadna ze stron nie będzie mogła go jednostronnie rozwiązać przed upływem tego terminu.
Jednym z rodzajów umów o pracę jest umowa na czas wykonywania określonej pracy. Jest to wygodna forma zatrudnienia. Pozwala bowiem nawiązać stosunek pracy na okres realizacji oznaczonej w umowie pracy w sytuacji, gdy trudno jest z góry ustalić czas jej trwania.
Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę dotyczy również pracowników nieobecnych w pracy z usprawiedliwionych powodów, np.: urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie itp. W przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy ochrona ta ulega poważnemu ograniczeniu.
Okresy wypowiedzenia mogą ulec skróceniu w szczególnych przypadkach, przewidzianych w przepisach prawa pracy. Ponadto pracodawca zamierzający wypowiedzieć umowę o pracę ma obowiązek powiadomienia związku zawodowego reprezentującego pracownika. Jednak ostateczna decyzja co do zwolnienia pozostawiona jest pracodawcy.