Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.749.2024.1.KP
Skutków podatkowych sprzedaży samochodu będącego przed śmiercią współmałżonka częścią wspólnego majątku.
Skutków podatkowych sprzedaży samochodu będącego przed śmiercią współmałżonka częścią wspólnego majątku.
Nabycie na własne potrzeby – osobiste i do działalności gospodarczej – samochodu osobowego przez posiadacza orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym uprawnia do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
1. Firma prowadzi handel samochodami. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zakupiła samochód od niemieckiej firmy w procedurze VAT marża. Nie sprowadza go do Polski, zostaje sprzedany na terenie Niemiec dla osoby fizycznej (Niemca). Czy VAT podlega rozliczeniu w Polsce, czy w Niemczech? Czy wykazujemy to w deklaracji JPK_VAT w polu P_11, jeśli tak to w jakiej kwocie? 2. Samochód przed sprzedażą jest sprowadzony
Opodatkowanie sprzedaży samochodu.
Sprzedaż pojazdu, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, który po wykupie nie będzie wykorzystywany w działalności, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Sprzedaż samochodu może korzystać ze zwolnienia z VAT, gdy od jego nabycia nie przysługiwało prawo do odliczenia, a samochód był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej. Dlatego zdaniem organów podatkowych zwolnienie to nie ma zastosowania, gdy ustalając podatek do odliczenia od wydatków samochodowych podatnik stosował proporcję. Jest tak nawet w przypadku, gdy proporcja nie przekracza
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Chciałabym wycofać samochód osobowy z firmy na cele prywatne w najkorzystniejszy możliwy sposób. Samochód jest już zamortyzowany, a VAT został odliczony w 50% do kwoty 15 000 zł. Okres korekty już minął. Rozumiem, że przy wycofaniu samochodu trzeba zapłacić podatek VAT od wartości rynkowej, ale co w przypadku sprzedaży tego samochodu
Prawo do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanych samochodów służbowych marki 1 oraz 2; Prawo do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanego samochodu służbowego marki 3.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży samochodu.
Skutki podatkowe wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego z przeznaczeniem na cele osobiste, jak i ewentualnie późniejszej jego sprzedaży (po okresie co najmniej sześciu miesięcy licząc od zakończenia miesiąca, w którym nastąpi moment wykupu).
Przedsiębiorca bierze udział w licytacji aut prowadzonej przez polską firmę, a po wygraniu aukcji otrzymuje umowę kupna-sprzedaży, gdzie wystawcą jest podmiot przeprowadzający licytację. Czy w tym przypadku sprzedaż samochodu może zostać opodatkowana przez przedsiębiorcę z zastosowaniem procedury marży?
Przedsiębiorca kupuje samochód w Niemczech od osoby fizycznej, a następnie sprzedaje go osobie fizycznej w Polsce. Czy sprzedaż samochodu może być w tej sytuacji opodatkowana przez przedsiębiorcę z zastosowaniem procedury marży?
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczaną w formie KPiR, VAT oraz VAT UE. Przedmiotem działalności jest handel samochodami, które nabywa w niemieckim komisie. Komis w Niemczech jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Niektóre z pojazdów są uszkodzone i nie posiadają tablic rejestracyjnych. Przedsiębiorca naprawia je, przeprowadza badanie techniczne, a następnie sprzedaje
Możliwość zastosowania procedury VAT-marża do zbycia pojazdów - używanych samochodów nabytych w Polsce i Niemczech.
Zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dla sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu operacyjnego.
Gdy samochód był wykupiony z leasingu na cele prywatne i nie był już wykorzystywany do celów firmowych, jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu. Podatnik nie działa w tym przypadku jako podatnik VAT. Najnowsza interpretacja Dyrektora KIS może sugerować, że MF zmieniło zdanie.
Możliwość zastosowania procedury VAT-marża przy sprzedaży samochodu.
Skutki podatkowe sprzedaży samochodu osobowego nabytego w spadku.
Brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży pojazdu.
Skutki podatkowe sprzedaży samochodu nabytego do wspólności małżeńskiej będącego przedmiotem masy spadkowej po zmarłym małżonku.
Stwierdzenie, czy przy sprzedaży samochodu powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT.
Skutki podatkowe sprzedaży samochodu, przekazanego ze swojego majątku odrębnego do majątku odrębnego żony.
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej urządzeń są samochody. W niniejszym dodatku przedstawione zostaną odpowiedzi na najczęstsze pytania odnoszące się do możliwości odliczania VAT z faktur dotyczących samochodów, jak również skutków w VAT sprzedaży, wycofywania z działalności gospodarczej czy złomowania. Poruszony został także temat rozliczenia akcyzy