Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.266.2024.2.MC

Zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dla sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu operacyjnego.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dla sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu operacyjnego.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 czerwca 2024 r. (data wpływu 17 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka prowadzi działalność w branży medycznej, specjalizuje się przede wszystkim w rehabilitacji domowej, oferując również usługi z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej i zrobotyzowanej.

Przedmiot przeważającej działalności spółki to: 86, 90, A, DZIAŁALNOŚĆ FIZJOTERAPEUTYCZNA. Pozostała działalność, zgodnie z wpisem do KRS to:

  • 86, 10, Z, DZIAŁALNOŚĆ SZPITALI,
  • 86, 90, E, POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE OPIEKI ZDROWOTNEJ, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA,
  • 47, 74, Z, SPRZEDAŻ DETALICZNA WYROBÓW MEDYCZNYCH, WŁĄCZAJĄC ORTOPEDYCZNE, PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH.

W przeważającej mierze, usługi świadczone przez Spółkę korzystają zatem ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i n. Ustawy o VAT.

W pozostałym zakresie, świadczone przez Spółkę usługi i sprzedaż towarów nie przekraczają progu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT, również korzystając ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Głównie dla potrzeb świadczenia usług z zakresu rehabilitacji domowej, Spółka użytkuje samochody na podstawie umów leasingu operacyjnego niekonsumenckiego. Samochody te udostępniane są zatrudnionej przez Spółkę kadrze (głównie rehabilitantom) - do użytku służbowego oraz prywatnego przez cały okres leasingu.

W związku ze zbliżającym się terminem wykupu użytkowanych samochodów w ramach zawartych umów leasingu, Spółka rozważa wykup samochodów od leasingodawcy i możliwie niezwłoczną sprzedaż wykupionych pojazdów.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na pytania:

1)w jaki konkretnie sposób będą Państwo wykorzystywali (użytkowali) samochody od momentu wykupu tych samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży, czy samochody te będą przez Państwa wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności (prosimy jednoznacznie i precyzyjnie wskazać w jakim zakresie będą Państwo wykorzystywali/użytkowali wykupione z leasingu samochody),

2)czy w okresie od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży będą Państwo wykorzystywali te samochody wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku,

3)czy w okresie od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży samochody te będą przez Państwa wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

wskazano:

„1. Od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży Spółka planuje przechowywać samochody na placu, nie wykluczając jednak, że samochody mogą zostać wykorzystane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej - to jest dla potrzeb świadczenia usług rehabilitacji domowej oraz usług z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej i zrobotyzowanej.

2. Wykorzystywanie samochodów na cele działalności Spółki w okresie od momentu wykupu do momentu planowanej sprzedaży oznacza wykorzystywanie ich wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług. Jak Spółka wskazała we wniosku: w przeważającej mierze, usługi świadczone przez Spółkę korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i n. Ustawy o VAT, natomiast w pozostałym zakresie, świadczone przez Spółkę usługi i sprzedaż towarów nie przekraczają progu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT, również korzystając ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

3. Spółka wyjaśnia, że od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży, samochody nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.”

Pytanie

Czy sprzedaż samochodów korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy

Sprzedaż samochodów korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym nie ulega wątpliwości, że samochody są przez Spółkę wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. W Spółce nie występuje bowiem sprzedaż opodatkowana i pełnym zakresie swojej działalności Spółka korzysta zarówno z przedmiotowego, jak i podmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług w odniesieniu do całości realizowanej sprzedaży.

Na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, nabycie samochodów w ramach wykupu nie będzie pozwalać Spółce na odliczenie podatku naliczonego. Samochody wykorzystywane były bowiem wyłącznie do działalności zwolnionej z podatku (cała działalność Spółki objęta jest zwolnieniem).

Nabyte samochody osobowe, ze względu na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok stanowić będą dla Spółki towar handlowy (nie spełniają bowiem kryterium przewidywanego okresu używania, o którym mowa w art. 16a ust. 1 ustawy o PDOP).

Tym niemniej, ze względu na fakt, że:

  • samochody były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej;
  • w związku z ich nabyciem nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego;

zdaniem Spółki sprzedaż samochodów korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przy czym, na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jednocześnie należy wskazać, że w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności zwolnienie od podatku.

Zwolnienie od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z okoliczności sprawy wynika, że prowadzą Państwo działalność w branży medycznej, specjalizują się przede wszystkim w rehabilitacji domowej, oferując również usługi z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej i zrobotyzowanej. W przeważającej mierze, usługi świadczone przez Państwa korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i następne ustawy. W pozostałym zakresie, świadczone przez Państwa usługi i sprzedaż towarów nie przekraczają progu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, również korzystając ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Głównie dla potrzeb świadczenia usług z zakresu rehabilitacji domowej, użytkują Państwo samochody na podstawie umów leasingu operacyjnego niekonsumenckiego. Samochody te udostępniane są zatrudnionej przez Państwa kadrze (głównie rehabilitantom) - do użytku służbowego oraz prywatnego przez cały okres leasingu.

W związku ze zbliżającym się terminem wykupu użytkowanych samochodów w ramach zawartych umów leasingu, rozważają Państwo wykup samochodów od leasingodawcy i możliwie niezwłoczną sprzedaż wykupionych pojazdów.

Od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży planują Państwo przechowywać samochody na placu, nie wykluczając jednak, że samochody mogą zostać wykorzystane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej - to jest dla potrzeb świadczenia usług rehabilitacji domowej oraz usług z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej i zrobotyzowanej.

Wykorzystywanie samochodów na cele Państwa działalności w okresie od momentu wykupu do momentu planowanej sprzedaży oznacza wykorzystywanie ich wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług. Usługi świadczone przez Państwa korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i następne ustawy, natomiast w pozostałym zakresie, świadczone przez Państwa usługi i sprzedaż towarów nie przekraczają progu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, również korzystając ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży, samochody nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy sprzedaż samochodów będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W odniesieniu do Państwa wątpliwości wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy wskazać, że w analizowanym przypadku dla sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu operacyjnego nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. W rozpatrywanej sprawie nie zostanie spełniony jeden z warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie tego przepisu, tj. wykorzystywanie towarów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Wskazali Państwo, że od momentu wykupu samochodów od leasingodawcy do momentu planowanej sprzedaży planują Państwo przechowywać samochody na placu, nie wykluczając jednak, że samochody mogą zostać wykorzystane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem w analizowanej sprawie opisane we wniosku samochody od momentu nabycia w ramach wykupu z leasingu nie będą wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, gdyż będą przez Państwa przechowywane na placu. Sama potencjalna możliwość wykorzystania tych samochodów dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (nie wykluczają Państwo takiego wykorzystania) nie oznacza, że samochody będą wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku w całym okresie posiadania od momentu nabycia do momentu sprzedaży tych samochodów. Planowany przez Państwa sposób wykorzystania wykupionych z leasingu samochodów, tj. przechowywanie tych samochodów na placu oraz możliwie niezwłoczna sprzedaż wykupionych pojazdów przesądza o tym, że samochody od momentu ich nabycia do momentu ich sprzedaży nie będą służyć wyłącznie działalności zwolnionej od podatku.

Dla zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy istotne jest nabycie towarów z przeznaczeniem do wykorzystania ich przy wykonywaniu czynności, które są zwolnione od podatku oraz ich faktyczne używanie na potrzeby takiej działalności.

Opisane we wniosku samochody nabędą Państwo w ramach wykupu z leasingu z zamiarem ich niezwłocznej sprzedaży. Do momentu sprzedaży będą je Państwo przechowywać na placu, przy czym nie wykluczają Państwo, że samochody mogą być w tym czasie wykorzystane do prowadzonej działalności gospodarczej zwolnionej od podatku. Zatem planowany przez Państwa sposób wykorzystania tych samochodów nie pozwala na uznanie, że w przypadku sprzedaży samochodów będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, co jest warunkiem koniecznym dla zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Bez znaczenia dla powyższej oceny pozostaje fakt, że w trakcie umów leasingu operacyjnego opisanych we wniosku samochodów były one wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej (w przeważającej mierze, usługi świadczone przez Państwa korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i następne ustawy; w pozostałym zakresie, świadczone przez Państwa usługi i sprzedaż towarów nie przekraczają progu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, również korzystając ze zwolnienia z podatku od towarów i usług). Dla zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie ma znaczenia w jaki sposób towary - w analizowanej sprawie samochody – były wykorzystywane przed ich wykupem z leasingu. Udostępnianie samochodów na podstawie leasingu operacyjnego stanowi na gruncie podatku VAT świadczenie usług i dopiero od momentu wykupu samochodów z takiego leasingu mamy do czynienia z towarami, których dostawa może ewentualnie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W analizowanym przypadku natomiast, jak wskazano wyżej, opisane we wniosku samochody od momentu nabycia w ramach wykupu z leasingu nie będą wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

W konsekwencji należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zatem Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji o ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00