Czy podatnik zaczynający działalność może kwartalnie rozliczać się z VAT?
Czy powiat, który zamierza sprzedać radnym tablety ma obowiązek wystawić fakturę? Jeśli tak, to z jaką stawką VAT? Powiat kupił i przekazał w użyczenie radnym na podstawie umowy użyczenia tablety. Sprzęt służył radnym jedynie do celów służbowych. Aktualnie po wyborach radni powinni zwrócić tablety bądź mogą je wykupić po cenie rynkowej.
Czy wartość niespłaconych zobowiązań Spółki, wynikających z zawartych umów pożyczek, wymagalnych i nieprzedawnionych na moment wykreślenia Spółki z Rejestru Przedsiębiorców KRS, będzie stanowić dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będąca czynnym podatnikiem VAT wynajmuje dwa prywatne mieszkania przez Booking.com (pobyty od jednego do kilku dni). Pierwsze jest wynajmowane tylko osobom prywatnym, drugie prywatnym i firmom. Jaką stawkę VAT oraz podatek dochodowy powinna zastosować w obu przypadkach? Czy konieczne jest ewidencjonowanie na kasie rejestrującej tych transakcji i
Zamierzamy sprzedać samochód osobowy wykorzystywany do celów mieszanych. Opodatkowanie to CIT estoński. Czy od 50% niezamortyzowanej wartości środka trwałego liczymy podatek 20% jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą (lub ukryty zysk)?
Darowizna w gotówce wpłacona jako wpłata własna w imieniu darczyńcy nie wypełnia wymogu właściwego udokumentowania, w związku z czym nie można skorzystać ze zwolnienia.
Możliwość dokonania korekty przeszłych wydatków w trybie art. 90c ust. 3 ustawy o VAT.
Wiele faktur zakupu wpływa do naszej jednostki po upływie miesiąca, którego dotyczą. Zasadniczo faktury są księgowane z datą operacji, tj. z datą sprzedaży wynikającą z faktury zakupu, chyba że faktura wpłynie do spółki już po zamknięciu ksiąg rachunkowych za ten miesiąc. Czy datą zapisu księgowego, wg której powinien być generowany dziennik, jest data, pod którą ujęto dowód w księdze, a nie data fizycznego
Fundacja niemająca statusu organizacji pożytku publicznego realizuje zadania statutowe, prowadząc działalność przedszkolną. Jej przychody pochodzą z dotacji miasta oraz wpłat rodziców w formie dopłat do pobytu dziecka. Czy posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego wpływa na kwalifikację przychodów i kosztów w rachunku zysków i strat? W której pozycji sprawozdania finansowego należy wykazać
Do postanowień miejscowego planu uchwalonego przez radę gminy, w szczególności tych ograniczających własność, nie można stosować wykładni rozszerzającej
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży działek nr 1 i 2, zabudowanych budynkami oraz możliwość rezygnacji z tego zwolnienia.
Siostra zmarłego ma prawo do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem spełnienia wymogów, które przepis ten przewiduje.
Dotyczy ustalenia, czy kwota planowanej pożyczki udzielonej przed wyborem opodatkowania Estońskim CIT przez Wnioskodawcę będzie stanowiła ukryty zysk, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym podlegała opodatkowaniu Estońskim CIT.
Dotyczy czy opisana działalność Spółki realizowana w ramach projektów Grupy I spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej
Dotyczy ustalenia, czy wydatki z tytułu Kar umownych już zapłaconych oraz podlegających zapłacie w przyszłości przez Spółkę stanowią/będą stanowić dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlegający opodatkowaniu Ryczałtem CIT na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT po stronie Wnioskodawcy.
Czy wypłata z tytułu zobowiązania wobec przedsiębiorcy przekształcanego (przeksięgowany niewypłacony zysk wypracowany w latach ubiegłych), dokonana przez Spółkę z o.o. na rzecz Przedsiębiorcy, po objęciu Spółki z o.o. opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek, będzie skutkować objęciem tych wypłat opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek.
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Obowiązki płatnika w związku z wprowadzeniem programów rabatowych.
Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Czy otrzymanie i zapłata noty za odszkodowanie za zaginięcie towaru zrekompensowane odszkodowaniem oraz w części niezrekompensowane odszkodowaniem od ubezpieczyciela jest wydatkiem niezwiązanym z działalnością i podlega pod opodatkowanie ryczałtem od dochodów Spółki, tzw. CIT estońskim.
Czy udzielenie Spółce przez Wspólnika nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie korzystanie przez Spółkę z kapitału pożyczki nieodpłatnie podlegać będzie opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?