Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.475.2024.1.JB
Możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.
Możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.
Sprzedaż dwóch lokali mieszkalnych wydzielonych ze strychu budynku nabytego umową darowizny.
Rozpoznanie planowanej transakcji sprzedaży Lokalu 1, Lokalu 2 oraz wyposażenia jako dostawy towarów, a także uznania, że dostawa wskazanych lokali będzie objęta zwolnieniem od podatku, z którego strony transakcji mogą zrezygnować
Umowy sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte przez Panią w 2024 r. w wykonaniu umów przedwstępnych zawartych w 2023 r. nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 6% przewidzianej w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że ww. umowy przedwstępne nie zostały zawarte w formie aktu notarialnego.
Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego i możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Planowana dostawa Lokalu 1 i Lokalu 2 oraz udziału w prawie własności Lokalu 3 wraz z udziałami w nieruchomości wspólnej oraz prawem do wyłącznego korzystania z komórek lokatorskich na zasadzie podziału „quoad usum” będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Dotyczy obowiązków podatkowych w zakresie sprzedaży prawa własności lokali niemieszkalnych i gruntu zabudowanego.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży lokalu, z którego własnością jest związany udział w wysokości 1/2 części w nieruchomości wspólnej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe przychodu z odpłatnego zbycia garażu na spłatę byłej żony z tytułu podziału majątku wspólnego dokonaną w zamian za udział w domu mieszkalnym.
Dotyczy ustalenia, czy obowiązek podatkowy w podatku VAT wystąpi w dniu wydania lokalu oraz skutków podatkowych w podatku VAT zawarcia umowy rezerwacyjnej, przyjęcia opłaty rezerwacyjnej oraz przekazania opłaty rezerwacyjnej na rachunek powierniczy.
Podatkowe skutki sprzedaży lokali użytkowych wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku oraz działek.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży w drodze licytacji publicznej prawa odrębnej własności lokalu nr 1 i nr 2.
Dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do transakcji sprzedaży udziału w lokalach oraz obowiązku udokumentowania transakcji fakturą VAT i uwzględnienie w rejestrze VAT i JPK.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na nabycie dwóch lokali mieszkalnych.
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Zwolnienie od podatku dostawy dokonanej w ramach umowy wyodrębnienia i sprzedaży lokalu, prawo do rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w trybie art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zadatkowej oraz faktury dokumentującej resztę ceny z tytułu transakcji zakupu lokalu.
Możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania (środki otrzymane w wyniku sprzedaży lokalu prywatnego otrzymanego w drodze darowizny od rodziców) o kwotę wydatkowaną na zakup mieszkania, czyli przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe oraz spłatę kredytu hipotecznego, który ciążył na nieruchomości.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości – lokalu w drodze licytacji komorniczej.
Zbycie/zbycia w całości stanowić będą źródło przychodów z działalności. Lokale są wykorzystywane w prowadzonej przez męża działalności gospodarczej i zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych męża - prowadzonej dla tej działalności.
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży licytacyjnej lokalu mieszkalnego.
Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących koszty remontu.
Przekształcenie formy własności lokalu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność nie wpływa na sposób liczenia terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego, będącego przedmiotem wniosku, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.