Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.53.2023.1.MN

Przekształcenie formy własności lokalu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność nie wpływa na sposób liczenia terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca nabył na podstawie aktu notarialnego 24 października 2016 r. własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z wkładem budowlanym w spółdzielni mieszkaniowej. 17 maja 2022 r. Wnioskodawca na mocy umowy ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia jego własności sporządzanym przez notariusza przekształcił nabyte własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w odrębną własność do lokalu (nieruchomość). Wnioskodawca zamierza sprzedać opisaną nieruchomość lokalową. W związku z powyższym istotnym stało się ustalenie daty nabycia sprzedanej nieruchomości.

Pytanie

Czy w przypadku zbycia prawa odrębnej własności lokalu (nieruchomości lokalowej) za datę nabycia uznaje się datę nabycia własnościowego prawa do lokalu, czy datę przekształcenia własnościowego prawa do lokalu w prawo do odrębnej własności nieruchomości?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy za datę nabycia zbywanej odrębnej własności lokalu (nieruchomości lokalowej) powstałej w wyniku przekształcenia własnościowego prawa do lokalu uznaje datę nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Stosownie do postanowień art. 172 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym. Przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany. Dopóki prawo to nie wygaśnie zbycie samego wkładu jest nieważne, natomiast stosownie do postanowień art. 18 powołanej ustawy w zdaniu poprzednim, wkład budowlany wnoszony jest w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jej lokal.

Osoba nabywająca własnościowe prawo do lokalu wraz z wpłaconym w całości wkładem budowlanym pokrywa całość kosztów budowy przypadający na ten lokal. W momencie przekształcenia tego prawa w odrębną własność lokalu ponosi tylko koszty dokonania tego przekształcenia. Osoba przekształcająca spółdzielcze prawo do lokalu w odrębną własność jednocześnie traci wniesiony lub nabyty wkład budowlany. W tej sytuacji należy uznać, że ustanowienie odrębnej własności lokalu jest tylko przekształceniem formy własności, a nie nowym nabyciem.

Postanowienia art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszą się do nabycia nieruchomości lub ograniczonych praw rzeczowych nie wskazując przekształcenia jako źródła przychodów.

W związku z powyższym za moment nabycia lokalu mieszkalnego należy uznać moment nabycia pierwotnego tego lokalu, tj. moment nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W tych okolicznościach zbycie odrębnego prawa do lokalu nie będzie objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych ponieważ zbycie tego prawa następuje po upływie pięciu lat od momentu nabycia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem w przypadku zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2016 r. Wnioskodawca nabył własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. W 2022 r. ustanowił odrębną własność tego lokalu. W związku z zamiarem zbycia lokalu mieszkalnego wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą sposobu liczenia 5-letniego terminu, o którym mowa w analizowanym przepisie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy Kodeks cywilny - „Własność i inne prawa rzeczowe”. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej.

Tym samym przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność w formie aktu notarialnego jest jedynie zmianą formy prawnej zbywalnego prawa do lokalu, a nie nowym nabyciem. Tak więc w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy datą nabycia lokalu mieszkalnego jest data nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji przedstawionej we wniosku datą nabycia przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego jest więc 24 października 2016 r. Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 już upłynął, skutkiem czego sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w tym przepisie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego(zdarzenia przyszłego) i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00