Ile można potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy, jeżeli nie przepracował pełnego miesiąca
Przedsiębiorca zatrudnił osobę na umowę zlecenie od stycznia 2024 r. Od 7 czerwca 2024 r. zleceniobiorca ten zachorował na poważną chorobę. Po niedługim czasie okazało się, iż rokowania na powrót do pracy są prawie żadne. Zleceniobiorca ten otrzymywał zasiłek chorobowy od zleceniodawcy, ponieważ ten jest płatnikiem zasiłków. Zasiłek był wypłacony od czerwca do połowy września, kiedy to zleceniodawca
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom zwrotnej zaliczki na poczet zwiększonych kosztów pobytu za granicą oraz bezzwrotnej zaliczki na poczet wynagrodzenia lub z wypłacanej części wynagrodzenia za usługi pomocy domowej i opieki w Niemczech.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że Spółka będzie spełniać warunek do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Spółka zatrudnia Zleceniobiorców, od których z tytułu wypłacanego wynagrodzenia Spółka wstępuje w rolę płatnika, ale nie ma obowiązku pobierania i uiszczania składek na ubezpieczenia
Czy za emeryta - mężczyzny w wieku 54 lat (służby mundurowe) należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy, jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę? Czy w takim przypadku emeryturę wliczamy do łącznej kwoty uzyskiwanego dochodu i po jej przekroczeniu odprowadzamy składkę na Fundusz Pracy?
Kiedy należy zgłosić zleceniobiorcę z kodem emeryta do ZUS, czy od daty decyzji o przyznaniu emerytury, czy od daty prawa do emerytury?
Obowiązki płatnika w związku ze świadczeniem usług opiekuńczych przez zleceniobiorców na terytorium Niemiec.
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem diet opiekunom osób starszych w Niemczech.
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem noclegów pracownikom i zleceniobiorcom mającym miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski.
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem diet opiekunom.
Możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych na składki ubezpieczeniowe dla Prezesa Zarządu, Pracownika i Zleceniobiorcy jako kosztów uzyskania przychodów Spółki.
W zakresie ustalenia, czy zadeklarowany i zapłacony do niemieckiego urzędu podatkowego, niemiecki podatek dochodowy od osób fizycznych za Zleceniobiorcę, może być uznany jako pośredni koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i wykazywany w dacie jego zapłaty - przelewu na rachunek bankowy niemieckiego urzędu podatkowego, tj. w roku 2023
Obowiązki płatnika w związku z nieodpłatnym zapewnieniem zakwaterowania oddelegowanym zleceniobiorcom.
Obowiązek płatnika w związku z wypłacaniem Opiekunom, wykonującym umowy zlecenia poza granicami Polski, kwot będących równowartością 25% diet, jako należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanej w umowie podróży.
Wydanie interpretacji indywidualnej - dotyczy zaliczenia wydatków związanych z pracownikami do kosztów uzyskania przychodu
Mamy podpisaną umowę zlecenie z panią, która dobrowolnie chciała podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Była ubezpieczona od lutego 2022 r. W okresie czerwiec-wrzesień 2023 r. przebywała na zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego. Powinna w tym czasie zostać przerejestrowana i podlegać jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego. Nastąpił tu błąd po stronie płatnika i ubezpieczona nie została przerejestrowana
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom zaliczek na poczet zwiększonych kosztów pobytu za granicą oraz zaliczek na poczet wynagrodzenia lub części wynagrodzenia.
Obowiązki płatnika w związku z pokrywaniem zwiększonych kosztów utrzymania zleceniobiorców świadczących usługi opieki domowej za granicą.
Skutki podatkowe udzielania rabatów pracownikom i zleceniobiorcom, w sytuacji gdy ww. rabaty są udzielane również osobom współpracującym ze Spółką w ramach działalności gospodarczej .