ZUS odmówi emerytury pomostowej, gdy brakuje 15 lat pracy w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze
Od 1 stycznia 2024 r. zmienią się przepisy dotyczące ustalania prawa do emerytury pomostowej. Prawo do tej emerytury nie będzie już uzależnione od pracy osoby uprawnionej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Jest to korzystna zmiana, bowiem nie spowoduje wygaśnięcia prawa do wcześniejszych emerytur dla tej grupy ubezpieczonych. Ponadto doprecyzowano przepisy
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Emerytury pomostowe już niedługo będą pełnić podobną rolę, co obecnie wcześniejsze emerytury. Mają jednak objąć węższe kategorie osób.
Stosownie do art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż podstawowy.
Emeryturę lub rentę otrzyma ubezpieczony, który spełni wszystkie warunki przewidziane przepisami emerytalnymi. Emeryturę lub rentę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Prawo do wcześniejszej emerytury ma każdy zatrudniony, który pracował zarówno w prywatnym, jak i państwowym zakładzie pracy. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, uchylając niektóre przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, wnioskodawca musi wykazać, że wszystkie czynności, jakie wykonywał na swoim stanowisku, stanowią prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.
Jak powinien zostać udokumentowany fakt wykonywania pracy w szczególnych warunkach?
Pracownik ubiegający się o wypłatę emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi do wniosku załączyć odpowiednie dokumenty uzasadniające prawo do tego świadczenia i jego wysokość.
Pracownicy, która ukończyła 55 lat, legitymującej się 20-letnim ogólnym stażem pracy, i pracownikowi, który ukończył 60 rok życia, posiadającemu 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, którzy przepracowali w tych okresach co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach, przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury w obniżonym wieku.
Aby uzyskać emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, należy wykazać, że była ona wykonywana stale i w pełnym wymiarze.
Pracownicy zatrudnieni przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po udowodnieniu m.in. 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach (w niektórych wypadkach 10 lat).
Zasady ustalania prawa do emerytury i obliczania jej wysokości na „starych” warunkach zależą nie tylko od daty urodzenia świadczeniobiorcy, tj. przed 1 stycznia 1949 r., ale również, w przypadku niektórych grup zawodowych, od spełnienia dodatkowych wymogów określonych w ustawach branżowych.