comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Trybunał o wcześniejszej emeryturze
Prawo do wcześniejszej emerytury ma każdy zatrudniony, który pracował zarówno w prywatnym, jak i państwowym zakładzie pracy. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, uchylając niektóre przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Michał Culepa
Prawo do wcześniejszej emerytury, które przysługuje wielu osobom zatrudnionym przy pracach uciążliwych (np. w przemyśle ciężkim lub chemicznym) lub wykonującym zawód o szczególnym charakterze (np. muzyk, dziennikarz, lekarz zatrudniony na oddziale intensywnej terapii), może być nadal przyznane ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. na podstawie art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Do 1 maja 2003 r. za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach artykuł 32 ust. 2 powołanej ustawy uznawał osoby zatrudnione przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Prawo do wcześniejszej emerytury dotyczy również m.in. zatrudnionych w administracji celnej, pracowników kontroli państwowej czy żołnierzy zawodowych.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka