comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Wcześniejsza emerytura
Emeryturę lub rentę otrzyma ubezpieczony, który spełni wszystkie warunki przewidziane przepisami emerytalnymi. Emeryturę lub rentę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aldona Ignatowska
Emerytura jest świadczeniem pieniężnym przysługującym z tytułu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne po osiągnięciu wieku emerytalnego. Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury, są określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm., zwanej dalej - ustawą emerytalną). Powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od daty urodzenia ubezpieczonego zależą natomiast pozostałe warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury, a w szczególności kwestia zachowania uprawnień do wcześniejszej emerytury. O zachowaniu uprawnień do wcześniejszej emerytury decyduje również data spełnienia warunków wymaganych do nabycia prawa tych świadczeń.
Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach
Zasadą jest, że pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury - kobieta po ukończeniu 55 lat, a mężczyzna 60 lat, jeżeli mają wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.
Możliwość skorzystania z prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach przysługuje ubezpieczonym:
• urodzonym przed 1949 r.,
• urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. - jeżeli warunki dotyczące wieku i stażu pracy spełnią nie później niż do 31 grudnia 2006 r. i nie przystąpią do otwartego funduszu emerytalnego,
• urodzonym po 31 grudnia 1948 r. - jeżeli 1 stycznia 1999 r. posiadali staż pracy uprawniający do emerytury (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn, w tym w zależności od rodzaju pracy - co najmniej 10, 15 lub 20 lat pracy w szczególnych warunkach, w tym przypadku osiągnięcie wieku uprawniającego do wcześniejszej emerytury może nastąpić po 2006 r., lecz również jest wymagane nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązanie stosunku pracy.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka