Wręczając dyscyplinarkę pracownikowi skonfliktowanemu z zespołem, należy zbadać przyczyny jego zachowania
W procesie planowania organizacji szkoły na kolejny rok szkolny, który ma miejsce każdego roku wiosną, biorą udział nie tylko dyrektorzy szkół, lecz także organy prowadzące. W budżecie takiego organu, czyli jednostki samorządowej, koszty związane z oświatą to nawet więcej niż połowa wydatków, a ok. 80 proc. kosztów utrzymania oświaty to wynagrodzenia. Jedynym mogącym mieć istotne znaczenie sposobem
Złożyliśmy wypowiedzenie pracownikowi w związku z likwidacją stanowiska pracy. W wypowiedzeniu zobowiązaliśmy pracownika do wybrania urlopu oraz nieświadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia. Określiliśmy błędną liczbę urlopu do wykorzystania - nie został uwzględniony urlop zaległy. W jaki sposób można poprawić błąd na wypowiedzeniu?
Pracownik naszej jednostki po rozmowie z przełożonym przesłał pod koniec dnia e-mail z oświadczeniem o wypowiedzeniu umowy o pracę oraz wnioskiem o udzielenie mu w okresie wypowiedzenia przysługującego mu urlopu. Następnego dnia nie stawił się w pracy. Czy takie wypowiedzenie można uznać za skuteczne? Z punktu widzenia pracodawcy doszło do porzucenia pracy.
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.
Porozumieliśmy się z pracownikiem w sprawie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu wypowiedzenia. Jaki w tym przypadku jest tryb rozwiązania umowy o pracę? Czy w świadectwie pracy należy podać informację o zawarciu takiego porozumienia z pracownikiem?
Pracownica mojego biura rachunkowego zażądała ode mnie dużej podwyżki. Po przeprowadzonej rozmowie zgodziłam się na nią w takiej wysokości, jaką chciała. Jest to kwota powyżej średniej rynkowej. Poinformowałam pracownicę, że udzielona przeze mnie podwyżka to kwota maksymalna, jaką mogę płacić pracownikowi, gdyż w przeciwnym razie biuro nie zarabiałoby na obsługiwanych przez nią klientach. Za tydzień
Pracownik jest w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę. W tym czasie wyszły na jaw okoliczności, na podstawie których zdaniem pracodawcy można tego pracownika zwolnić dyscyplinarnie. Czy można zmienić sposób rozwiązania umowy o pracę?
Pracownikowi zostało 2 miesiące do objęcia go przedemerytalnym okresem ochronnym. Chcemy wypowiedzieć mu umowę o pracę już teraz, ale wypowiedzenie zakończy się już wtedy, gdy pracownik wejdzie w okres ochronny. Czy w tej sytuacji złożone przez nas wypowiedzenie będzie prawnie skuteczne?
Pracodawca, który wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony, musi podać pracownikowi konkretną i prawdziwą przyczynę zwolnienia z pracy. Powinien ją wskazać w piśmie rozwiązującym umowę o pracę. Przyczyna musi być tak sformułowana, żeby pracownik wiedział i rozumiał, z jakiego powodu traci pracę.
Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?