Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.509.2023.2.BD
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku z art. 11 ustawy o pcc.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.
Wypłacane przez Pana na rzecz ojca świadczenie pieniężne w postaci renty dożywotniej w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa niewątpliwie stanowi koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawczyni przenoszącej własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawcy przenoszącego własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia skutek w postaci przeniesienia własności nieruchomości na dożywotnika polegać więc będzie na ponownym nabyciu przez niego nieruchomości. Tym samym termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy w niniejszej sprawie liczyć od końca roku, w którym doszło do rozwiązania umowy o dożywocie i powtórnego przeniesienia
Zbycie nieruchomości w drodze umowy o rentę dożywotnią
Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia i sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia
1. Czy posiadanie własności lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię należy liczyć od dnia 18 października 2005 r.? 2. Czy Wnioskodawczyni musi płacić podatek od sprzedaży lokalu mieszkalnego, która nastąpiła w dniu 4 września 2019 r.?
Skutki podatkowe przeniesienia własności lokalu mieszkalnego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Skutki podatkowe zawarcia umowy o dożywocie.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy o dożywocie.
Czy odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nabytego w drodze rozwiązania umowy o dożywocie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
W zakresie skutków podatkowych otrzymywania comiesięcznego świadczenia z tytułu odpłatnej renty
W zakresie skutków podatkowych otrzymywania comiesięcznego świadczenia z tytułu odpłatnej renty
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.
w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę
Stwierdzić należy, że dokonanie przez Wnioskodawcę sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2015 r., nabytego powtórnie w 2014 r. w wyniku rozwiązania umowy dożywocia stanowi dla Wnioskodawcy źródło przychodu do opodatkowania z uwagi na fakt, że sprzedaż ta nastąpiła przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem, jeśli Wnioskodawca nie przeznaczy kwoty uzyskanej
Czy Wnioskodawczyni w wypadku przejęcia z powrotem nieruchomości będzie obciążona podatkiem?
Czy w przypadku zawarcia ugody sądowej, na mocy której zostanie rozwiązania umowa dożywocia i dojdzie do zwrotnego przeniesienia prawa własności lokalu na rzecz Wnioskodawczyni, będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
W związku ze zbyciem udziału w nieruchomości przez Wnioskodawcę w drodze umowy ustanawiającą rentę dożywotnią nie jest możliwe określenie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i ust. 3 tej ustawy, zatem nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tego tytułu