Okazjonalna praca zdalna
Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Od 5 września 2020 r. obowiązują przepisy umożliwiające pracę zdalną w okresie 3 miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.
W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy
Pracodawca może nałożyć na pracownika karę upomnienia, nagany lub karę pieniężną. Za jedno przewinienie pracodawca może ukarać pracownika tylko jedną karą porządkową przewidzianą w Kodeksie pracy. Zanim pracodawca wymierzy karę, powinien wysłuchać pracownika. Kara pieniężna nie może być wyższa od 1-dniowego wynagrodzenia pracownika.
Pracownicy podlegają odpowiedzialności porządkowej m.in. za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy [vide art. 108 k.p.].
Kto poza pracodawcą i osobami kierującymi pracownikami może spowodować zaprzestanie przez pracownika wykonywanej pracy lub czynności?
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega obowiązkowej ocenie okresowej. Osobą uprawnioną do dokonania oceny pracownika jest jego bezpośredni przełożony. Zasady, reguły i kryteria przeprowadzania oceny okresowej ustala kierownik danej jednostki w trybie zarządzenia. Pracownik, który nie zgadza się z otrzymaną oceną, ma prawo złożyć
W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy jednostronnie przez pracodawcę. Chociaż przepisy tego nie regulują, to ze względów praktycznych wskazane jest, aby takie oświadczenie miało formę pisemną. Zwolnienie może zostać udzielone na okres do upływu wypowiedzenia.
Pracodawca nie musi wypowiadać pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy w razie powierzenia mu, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Na przełomie roku takie powierzenie może nastąpić nawet na dłuższy okres.
Zatrudniamy w naszej firmie 45 pracowników. W związku z reorganizacją firmy likwidujemy 3 stanowiska pracy i musimy rozwiązać umowę z zatrudnionymi na nich pracownikami. Jesteśmy zobligowani do wypłaty tym pracownikom odpraw pieniężnych. W umowach o pracę zagwarantowaliśmy im odprawę w wysokości 4-krotności płacy zasadniczej w przypadku rozwiązania umowy. Pracownicy zarabiają 4536 zł, 5152 zł i 7589
Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?
U pracodawcy trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor pracy ustalił z pracodawcą termin omówienia i podpisania protokołu z kontroli. Z uwagi na fakt, iż jest to pierwsze doświadczenie pracodawcy w tym zakresie, nie wie on, jakie są procedury oraz jakie formy odwoławcze mu przysługują. Przykładowo, czy może nie zgodzić się z treścią zapisów w protokole? Czy ma obowiązek podpisywania go w
Pracodawca w trakcie kontroli PIP ma obowiązek stosować się do wszystkich poleceń inspektora przeprowadzającego kontrolę w jego firmie. Wyjątkiem jest możliwość podważenia treści protokołu pokontrolnego.
W drodze rekrutacji znaleźliśmy fachowca, z którym podpisaliśmy przedwstępną umowę o pracę. W ciągu miesiąca miał podjąć pracę w naszej firmie i podpisać umowę przyrzeczoną. Niestety po upływie tego okresu nasz niedoszły pracownik oświadczył, że jednak rezygnuje z proponowanego przez nas stanowiska. Czy w związku z niedotrzymaniem warunków umowy przedwstępnej możemy wobec tej osoby wyciągnąć jakieś
Jakiś czas temu mój kolega z pracy uległ wypadkowi i przebywa na zwolnieniu. W związku z tym pracodawca powierzył mi pełnienie jego obowiązków. Wykonuję je już od ponad miesiąca, przy czym moje wynagrodzenie nie uległo zmianie. Na jak długo pracodawca może mnie zobowiązać do zastępowania kolegi? Czy nie powinienem otrzymać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy? - pyta Czytelnik z Kielc
Mój kolega z pracy uległ wypadkowi i przebywa na zwolnieniu. W związku z tym pracodawca powierzył mi pełnienie jego obowiązków. Wykonuję je od ponad miesiąca, przy czym moje wynagrodzenie nie uległo zmianie. Na jak długo pracodawca może mnie zobowiązać do zastępowania kolegi? Czy nie powinienem otrzymać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy? - pyta Czytelnik z Kielc.
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na 3 lata. Jesteśmy zadowoleni z pracy tego pracownika i chcielibyśmy zatrudnić go na czas nieokreślony. Jak najprościej zmienić umowę terminową na bezterminową?
W jaki sposób mogę udowodnić przed sądem, że jeden z moich pracowników w czasie pracy znajdował się w stanie nietrzeźwości? - pyta Czytelnik z Lublina.