Artykuł
Jak należy przeprowadzać okresową ocenę pracowników samorządowych
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega obowiązkowej ocenie okresowej. Osobą uprawnioną do dokonania oceny pracownika jest jego bezpośredni przełożony. Zasady, reguły i kryteria przeprowadzania oceny okresowej ustala kierownik danej jednostki w trybie zarządzenia. Pracownik, który nie zgadza się z otrzymaną oceną, ma prawo złożyć odwołanie do kierownika jednostki. Jeżeli pracownik ponownie otrzymał ocenę negatywną i został zwolniony z pracy, może odwołać się do sądu pracy.
Okresowej ocenie podlegają pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych (art. 27 ustawy o pracownikach samorządowych).
!
Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych podlegają ocenie okresowej.
Ograniczenie pracowników podlegających ocenie okresowej do pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych oznacza, że ocenom nie podlegają pracownicy na stanowiskach pomocniczych i obsługi.
Dodatkowo okresowych ocen nie przeprowadza się również w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie powołania i wyboru, czyli:
- marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa - jeżeli statut województwa tak stanowi,
- starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu - jeżeli statut powiatu tak stanowi,
- burmistrz dzielnicy m.st. Warszawy, zastępca burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy,
- wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
- zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta)
- skarbnika gminy,
- skarbnika powiatu,
- skarbnika województwa
- art. 4 ust. 1 w zw. z art. 27 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kierownik jednostki może objąć procedurą ocen okresowych również pozostałych pracowników zatrudnionych na stanowiskach innych niż urzędnicze. Wynika to z prawa pracodawcy do oceny pracy pracowników, a w szczególności - do oceny stopnia wywiązywania się z obowiązków pracowniczych. Procedura przewidziana dla tych pracowników może być taka sama jak w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych. Decyzja w tym zakresie należy do kierownika. Należy przy tym pamiętać, żeby stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy (art. 94 pkt 9 Kodeksu pracy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right