Czy z osobą, która przeprowadzi zajęcia profilaktyczne w liceum, za które otrzyma środki z urzędu miasta przekazane Radzie Rodziców na profilaktykę młodzieży i rodziców należy zawrzeć umowę zlecenia
Jesteśmy liceum ogólnokształcącym, a naszym organem nadrzędnym jest powiat. Rada Rodziców w naszej szkole otrzymała środki z urzędu miasta na profilaktykę młodzieży i rodziców na rok szkolny 2023/2024. W tym celu podpisaliśmy umowę z osobą fizyczną (posiadającą inny tytuł ubezpieczenia i osiągającą dochód przewyższający najniższą krajową), która przeprowadzi 30 godzin zajęć profilaktycznych na kwotę 6 000 zł. Czy z tą osobą powinniśmy zawrzeć umowę zlecenia? Czy przy zawarciu tej umowy powinniśmy odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne?
Analizę podanego zapytania należy przeprowadzić wieloaspektowo tj. w kontekście cywilnoprawnym, administracyjnym oraz ubezpieczeń społecznych/zdrowotnych. Jeśli chodzi o aspekt cywilnoprawny, to wspomniana umowa zlecenie będzie właściwą formą zatrudnienia osoby fizycznej w celu przeprowadzenia zajęć profilaktycznych. Umowa zlecenie ma podstawy normatywne w przepisach Kodeksu cywilnego, a ściślej rzecz ujmując w art. 734 i następnych. W art. 734 postanowiono, że przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Z kolei, w art. 735 ww. Kodeksu postanowiono, że jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Umowa zlecenie jest typowym, niesformalizowanym stosunkiem cywilnoprawnym legalizującym wykonywanie różnego rodzaju usług.