Artykuł
Warunki powierzenia pracownikowi wykonywania innej pracy - praktyczne aspekty
Pracodawca nie musi wypowiadać pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy w razie powierzenia mu, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Na przełomie roku takie powierzenie może nastąpić nawet na dłuższy okres.
Powierzenie innej pracy nie oznacza, że pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie dodatkowych zadań. Kodeks pracy wskazuje na powierzenie pracownikowi innej pracy, a nie pracy dodatkowej (art. 42 § 4 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Oznacza to, że w tym trybie możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy, ale dopiero w sytuacji zaprzestania wykonywania przez niego dotychczasowej pracy. W innym przypadku regulacja ta służyłaby obejściu przepisów prawa pacy w zakresie czasu pracy, tj. pracy w godzinach nadliczbowych.
Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę jest uzależnione od spełnienia określonych przesłanek, przy czym warunki te muszą zostać spełnione łącznie. Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę, jeżeli:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right