Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.654.2024.1.DP
Skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomościach.
Skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomościach.
Od kilku już lat spadkobiercom łatwiej jest uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Licząc pięcioletni okres karencji, biorą pod uwagę również czas, gdy nieruchomością władał spadkodawca. Ale który? Tylko bezpośredni czy również jego poprzednicy?
Prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT przez Spadkobiercę z faktur wystawionych na Spadkodawcę i otrzymanych przez Spadkodawcę.
Skoro spadkodawcy nie pozostawili żadnego majątku (mimo dziedziczenia przez matkę po (…), który widniał/widnieje w KW jako właściciel nieruchomości z zapisem, że jest to niegodne z rzeczywistym stanem prawnym, bowiem nieruchomość nie jest – wg wskazanych informacji – jego własnością lecz Skarbu Państwa) – a wartość spadku (a tym samym podstawy opodatkowania) wynosi zero – to w tej sytuacji nie występuje
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
W zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po dziadku.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.
Sprzedaż działki nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku i zniesienia współwłasności.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów - przedsiębiorstwo w spadku.
Wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania z ulgi na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego tytułem spadku, mimo że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego.
Planowane odpłatne zbycie odziedziczonego lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiło źródła przychodu, gdyż zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości do majątku wspólnego przez spadkodawców.
Kwalifikacja planowanej sprzedaży działek do odpowiedniego źródła przychodu.
Uznanie, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci całości udziałów przedsiębiorstwa w spadku będzie podlegała wyłączeniu od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Opodatkowanie działalności gospodarczej.
Spółka cywilna założona przez spadkobierców stanie się następcą prawnym przedsiębiorstwa w spadku i przejmie ogół praw i obowiązków prawnopodatkowych przedsiębiorstwa w spadku. Czynność przeniesienia całego majątku przedsiębiorstwa spadkodawcy na rzecz powstałej spółki cywilnej będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Na Zainteresowanych, jako spadkobierczyniach po Spadkodawcy 1, nie ciąży obowiązek zapłaty podatku, jaki miałby obowiązek uiścić spadkodawca (Spadkodawca 1) w związku z nabyciem spadku po zmarłym Spadkodawcy 2.
Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży udziałów w spadku (prawo majątkowe).
Uznanie, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci całości udziałów przedsiębiorstwa w spadku będzie podlegała wyłączeniu od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Jeżeli przekroczyła Pani termin 6 miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia i w terminie tym nie zgłosiła Pani nabycia swojego udziału w przedsiębiorstwie w spadku (jego składnikach), jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku od tych niezgłoszonych przedmiotów na zasadach określonych w wyżej powołanych przepisach dla I grupy podatkowej.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia odziedziczonych akcji.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spadkodawcę na nabycie Instrumentów Finansowych.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spadkodawcę na nabycie Instrumentów Finansowych.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT-7K jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy u Spadkodawcy.