Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.402.2024.4.ASZ
Skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa.
Skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa.
Skoro obdarowany, przyszły nabywca udziału w spółce cywilnej w drodze darowizny – przejmie długi i ciężary oraz zobowiązania występującego ze spółki wspólnika - to to umowa darowizny będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu PCC.
Przejęcie długu przez córkę nie stanowi darowizny, zatem nie podlega uPSD. Natomiast zwolnienie z długu („darowanie długu”) dokonane w formie darowizny przez darczyńcę, stanowi nabycie prawa majątkowego (zwolnienia z długu) tytułem darowizny, określone w art. 1 ust. 1 pkt 2 uPSD.
Czy w zdarzeniu przyszłym dotyczącym Programu 1 i 2, odpłatne przejęcie długu przez Klienta od Spółki w drodze umowy zawartej na podstawie art. 519 § 2 pkt 2 Kodeksu cywilnego będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki i koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.
W związku z odpłatnym przejęciem długu przez Państwa od Agencji w drodze umowy na podstawie art. 519 § 2 pkt 2 Kodeksu cywilnego, po Państwa stronie nie powstanie przychód podatkowy. Nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.
Skutki podatkowe organizacji programów na rzecz klientów oraz obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne w związku z wydaniem nagród w ramach programów.
W zakresie braku opodatkowania odpłatnej transakcji przejęcia zobowiązań Zainteresowanego przez Zainteresowanego 2, w drodze umowy zawartej na podstawie art. 519 k.c., w zamian za wynagrodzenie odpowiadające wartości przejętych zobowiązań Zainteresowanego 2.
Nieuznanie cesji wierzytelności za sprzedaż usług opodatkowanych podatkiem VAT. Nieuznanie przejęcia długu Państwa Spółki za sprzedaż usług opodatkowanych podatkiem VAT.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji wierzytelności oraz umowy przejęcia długu.
Darowizna udziałów w spółce cywilnej z przejęciem zobowiązań.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe nabycia udziału w lokalu mieszkalnym – na podstawie umowy o zniesienie współwłasności – w związku z którym przejęte zostaną zobowiązania do spłaty kredytu udzielonego na zakup tego lokalu.
Skutki podatkowe przeniesienia udziału w nieruchomości w zamian za przejęcie długu.
Skutki podatkowe Przejęcia Długu oraz kompensaty wzajemnych należności, w związku z zawarciem Umowy Sprzedaży udziałów.
Nieprawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym opisane w stanie faktycznym wydatki (zapłacona kwota (…) zł oraz koszty postępowania komorniczego) powinny zwiększać cenę nabycia przedmiotowej nieruchomości i w rezultacie wartość początkową nieruchomości (wykazywanej w księgach rachunkowych jako "towar" do czasu rozpoczęcia inwestycji). Wydatki te, jako koszty poniesione za inny podmiot, nie
Czy w przypadku Przejęcia długu Spółki komandytowej należne Wnioskodawcy Wynagrodzenie, w części dotyczącej spłaty kwoty głównej kredytu, nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy przychodu, a jednocześnie dokonana przez Spółkę spłata kwoty głównej kredytu nie będzie dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)
W wyniku połączenia po stronie Wnioskodawcy jako spółki przejmującej nie doszło do powstania przychodu na gruncie ustawy o CIT z tytułu przejęcia majątku spółek przejmowanych; Po stronie Wnioskodawcy, wygaśnięcie zobowiązania na skutek konfuzji (unicestwienia) zobowiązania po połączeniu nie spowodowało powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o CIT.
1. Czy wynagrodzenie za przejęcie długu w części nominalnej będzie stanowiło dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu. 2. W jaki sposób powinny zostać skalkulowane podatkowe różnice kursowe w związku z potrąceniem wzajemnych wierzytelności.
Skutki podatkowe przejęcia długu.
Skutki podatkowe przejęcia długu
skutki podatkowe dokonania zniesienia współwłasności