Pracownica zataiła ciążę? I tak trzeba ją przenieść lub zwolnić ze świadczenia pracy
Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.
W placówce handlowej zatrudniającej 100 osób 90% załogi to kobiety. Praca w zakładzie odbywa się na dwie zmiany. Co roku kilka kobiet z załogi jest w ciąży. Poza tym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego część z nich wraca do pracy, karmiąc jeszcze dziecko. Czy pracodawca powinien zorganizować dla tych kobiet dodatkowe pomieszczenie?
Pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w ciąży. Pracuje przy komputerze. Czy możemy skumulować wszystkie przysługujące jej przerwy i pozwolić jej wcześniej wyjść z pracy?
Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 9 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2014 r. jest w 6. miesiącu ciąży. Z tego względu umowa o pracę ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Jednak pracownica z powodów osobistych nie jest zainteresowana przedłużaniem umowy po 31 sierpnia. Jakie pismo powinna złożyć pracodawcy, aby umowa o pracę trwała tylko do końca sierpnia 2014 r.?
Między stażystą z urzędu pracy a pracodawcą nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługuje jednak część uprawnień, jakie mają pracownicy. Pracodawcy muszą im zapewnić np. niektóre świadczenia wynikające z przepisów bhp czy płatne dni wolne.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za niepełny miesiąc, która stanowi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, powinna być obliczona od minimalnej podstawy wynoszącej 60% przeciętnego wynagrodzenia - wyrok Sądu Najwyższego z 6 września 2012 r. (sygn. akt II UK 36/12).
Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński
Pracownicy, z którą rozwiązano umowę o pracę w okresie ciąży, a która podjęła pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za ten okres znaczenie ma czas, w którym pracownica poinformuje pracodawcę o swoim stanie.
Jeżeli dotychczasowa praca stała się dla pracownicy, która zaszła w ciążę, szkodliwa lub uciążliwa, to pracodawca ma obowiązek przenieść ją do innej pracy. Gdy przeniesienie jest niemożliwe, musi zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy. Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy nie może pogorszyć jej sytuacji finansowej. Jeśli jej wynagrodzenie będzie niższe od dotychczas otrzymywanego, wówczas
Przepisy prawa pracy szczególną ochroną, która dotyczy zarówno trwałości samego stosunku pracy, jak i jej warunków, obejmują kobiety w ciąży. Pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a nawet zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli wykonuje ona pracę w warunkach uznanych przez przepisy prawa za szkodliwe lub zbyt uciążliwe dla jej zdrowia.
Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu
Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.
Pracownica naszej firmy z uwagi na stan ciąży została przeniesiona od 1 czerwca 2006 r. do innej pracy niebędącej dla niej pracą wzbronioną. Zmiana stanowiska pracy spowodowała zmianę systemu wynagradzania z prowizyjnego na godzinowy, a w konsekwencji obniżenie pensji. Obecnie pracownicy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 6 zł za godzinę. W okresie 3 miesięcy poprzedzających przeniesienie wypłacono
Wręczyłem pracownicy wypowiedzenie zmieniające (obniżenie wynagrodzenia). Pracownica nie wypowiedziała się w tej kwestii, a przed upływem przysługującego jej terminu na podjęcie decyzji okazało się, że jest w ciąży (stan ciąży nie istniał w chwili, gdy wręczałem jej wypowiedzenie). Czy w takiej sytuacji zmiana wynagrodzenia dojdzie do skutku?
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, która zawarta była na czas nieokreślony, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W czasie trwania tego wypowiedzenia okazało się, że jestem w ciąży. Niezwłocznie poinformowałam o tym pracodawcę, który jednak nie cofnął wypowiedzenia. Czy jako pracownica w ciąży podlegam szczególnej ochronie i czy mogę jakoś obronić się przed zwolnieniem z pracy? - Daria T.
Pracownica w ciąży odmówiła udania się do kontrahenta naszej firmy, twierdząc, że jest to delegacja i nie wyraża na nią zgody. Miejscowość ta jest oddalona od siedziby naszej firmy jedynie o 4 kilometry. Czy faktycznie byłaby to delegacja?
Zatrudnialiśmy pracownicę na czas określony do 21 maja br. Umowa rozwiązała się z upływem terminu, na jaki była zawarta. W dniu jej rozwiązania pracownica była w 4. miesiącu ciąży, o czym nas nie poinformowała. Obecnie, po urodzeniu dziecka, zwróciła się do nas z żądaniem przywrócenia do pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?
Przepisy prawa pracy zawierają liczne postanowienia szczególnie chroniące pracowników przed możliwością dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę. Dotyczą one zarówno pewnych grup pracowników (np. pracowników młodocianych), jak i pracowników znajdujących się w danym momencie w określonej sytuacji (choroba, urlop, inna usprawiedliwiona nieobecność w pracy).