Kiedy trzeba przedłużyć umowę terminową do dnia porodu
Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.
Pracownicom w ciąży przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy. Dotyczy to również pracownic zatrudnionych na czas określony, którym co do zasady nie można wypowiedzieć umowy o pracę, a w niektórych przypadkach trzeba przedłużyć umowę do dnia porodu.
Przedłużenie umowy terminowej do dnia porodu
Zasada przedłużenia umowy do dnia porodu odnosi się do umów o pracę zawartych na czas określony oraz umów na okres próbny, ale tylko tych, które zostały zawarte na okres przekraczający 1 miesiąc (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). W przypadku gdy termin zakończenia objętej ochroną terminowej umowy o pracę miałby nastąpić przed upływem 3 miesiąca ciąży pracownicy, np. przypadnie pod koniec pierwszego miesiąca lub w drugim miesiącu ciąży, umowy nie przedłuża się do dnia porodu. Nastąpi wówczas rozwiązanie umowy w terminie ustalonym przez strony w jej treści.
Za dzień porodu należy uznać dzień narodzin dziecka. Natomiast jak liczyć upływ 3 miesiąca ciąży, wyjaśnia orzecznictwo Sądu Najwyższego. W