Zasady wynagradzania stażystów i osób odbywających praktyki absolwenckie
Pracodawcy angażujący uczniów techników i branżowych szkół I stopnia niebędących pracownikami młodocianymi powinni zawierać pisemne umowy o staż uczniowski. Uczeń odbywający staż otrzymuje miesięczne świadczenie pieniężne, chyba że strony umowy postanowią, że staż jest odbywany nieodpłatnie. Wysokość takiego świadczenia nie może przekraczać w 2022 r. kwoty 3010 zł. Natomiast miesięczne świadczenie pieniężne wypłacane za praktykę absolwencką nie może przekraczać 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zbliża się sezon letni, w którym pracodawcy szczególnie chętnie angażują do prowadzonej działalności ludzi młodych. Mowa tu przede wszystkim o stażystach, absolwentach i praktykantach.
Wynagradzanie absolwenta na umowie o praktyki
Firmy zainteresowane optymalnymi formami nawiązywania współpracy z absolwentami (np. szkoły średniej) powinni zastanowić się nad skorzystaniem z umowy o praktyki absolwenckie. Jest to specjalny rodzaj umowy cywilnoprawnej, którą można zawrzeć z osobą, która nie skończyła 30 lat w dniu rozpoczęcia praktyki i ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową (bądź posiada świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum lub 8-letniej szkoły podstawowej).
Umowa o praktyki absolwenckie:
- może być odpłatna lub nieodpłatna,
- musi być zawarta na piśmie i określać: rodzaj pracy, w ramach której praktykant będzie uzyskiwał doświadczenie i nabywał umiejętności praktyczne, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki oraz wysokość świadczenia pieniężnego, jeśli praktyki będą płatne,