Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.619.2024.1.RK
Opłaty za zaoczne studia magisterskie kosztem uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.
Opłaty za zaoczne studia magisterskie kosztem uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia oraz opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat związanych ze studiami.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą stypendiów studentom kierunków lekarskich.
Opłacenie (sfinansowanie) przez Spółkę prezesowi zarządu kosztów studiów MBA (czesne na studia i wydatki na zakup pomocy naukowych) powoduje, po stronie prezesa zarządu, powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Wnioskodawcy będą ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze studiami podyplomowymi prezesa zarządu.
Koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Obowiązki informacyjne w związku ze zwolnieniem studentów z uiszczania opłat semestralnych za kształcenie.
Możliwość preferencyjnego rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci/dziecko.
Powstanie przychodu w związku z obniżką czesnego.
Koszty uzyskania przychodów - opłata za szkolenie i wydatki związane z dojazdem na szkolenie oraz nocleg.
Możliwość skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ i ulgi prorodzinnej na utrzymywane pełnoletniego, nieprzysposobionego i uczącego się na studiach dziecko małżonka wobec którego nie pełni się funkcji rodzica zastępczego.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze spłatą pożyczki studenckiej (kapitału oraz odsetek).
Możliwość skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ i ulgi prorodzinnej na pełnoletnie dziecko uczące się na studiach i otrzymujące uposażenie zwolnione z art. 21 ust. 1 pkt 80, przy trójce małoletnich.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia podyplomowe prezesa zarządu.
Wydatki poniesione na dofinansowanie studiów pracownika stanowić będą przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, który nie jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT.
Dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją studiów podyplomowych.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT od towarów i usług zakupionych w celu realizacji Studiów Podyplomowych.
Czy czesne za uczęszczanie współwłaściciela/prokurenta na studia na kierunku prawo, które są niezbędne dla realizacji kluczowych zadań Spółki w zakresie doradztwa prawnego, mogą być finansowane przez Spółkę oraz uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów Spółki, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania CIT?
Skutki podatkowe częściowego zwolnienia studenta z opłat za studia.
Koszty poniesione na studia podyplomowe jako wydatki stanowiące podatkowe koszty uzyskania przychodów.
Obowiązki podatkowe, jakie ciążą na wnioskodawcy w związku z opłacaniem za uczestników kosztów szkoleń zawodowych, studiów podyplomowych oraz pakietu prozdrowotnego w ramach projektu pilotażowego.
Czy ponoszone w związku z podróżami służbowymi Pracowników będących jednocześnie akcjonariuszami Spółki lub podmiotami powiązanymi z akcjonariuszami lub Spółką oraz podróżami w celu odbycia szkolenia, diety, tzw. kilometrówki, zwroty kosztów podróży (np. taxi), zwroty kosztów za nocleg, ryczałty za środki komunikacji oraz wydatki za bilety samolotowe podlegają opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych
Czy opłata za studia pracownika może stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej Spółki