Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.512.2024.3.AKU

Koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 27 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 13 sierpnia 2024 r. i z 14 sierpnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 8 stycznia 2013 r. posiada Pani własną działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych z języka angielskiego (PKD 85.59.A) oraz w mniejszym stopniu działalność w zakresie fotografii (PKD 74.20.Z). W zakresie działalności fotograficznej wykonuje Pani sesje wizerunkowe, portretowe, biznesowe i okolicznościowe okazjonalnie, ze względu na niewystarczające przygotowanie techniczne i merytoryczne w tej dziedzinie. W działalności wykorzystywany jest sprzęt fotograficzny.

W najbliższym czasie planuje Pani rozszerzyć zakres działalności fotograficznej. W związku z tym, planuje Pani od 1 października 2024 r. rozpocząć 2-letnie studia magisterskie w …. w … na Wydziale … (kierunek: …. Specjalność: …) w systemie zaocznym, odpłatnie. W związku z podjęciem studiów ponoszone będą wydatki na czesne oraz materiały edukacyjne.

W złożonym uzupełnieniu wskazała Pani, że osiągane przychody/dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowuje Pani według skali podatkowej. Dla potrzeb działalności gospodarczej będzie Pani prowadziła podatkową ewidencję przychodów i rozchodów. Sformułowanie „materiały edukacyjne”, jakie zostało użyte w treści wniosku, oznacza podręczniki i książki o tematyce fotograficznej, artykuły piśmiennicze, zeszyty do notatek, akcesoria fotograficzne niezbędne do nauki oraz realizacji zadań fotograficznych (np. blendy fotograficzne, parasolki fotograficzne i softboxy oraz inne elementy oświetlenia, statywy, klisze fotograficzne, papier fotograficzny oraz chemia do wywoływania zdjęć, obiektywy, tła fotograficzne), karty pamięci, oprogramowanie do obróbki zdjęć, artykuły papiernicze i plastyczne (np. farby, bloki rysunkowe) oraz inne tego typu materiały konieczne do realizacji programu studiów. Wydatki na czesne i materiały edukacyjne będzie Pani ponosiła w okresie czterech semestrów (łącznie dwóch lat studiów II stopnia) – zgodnie z harmonogramem płatności określonym przez uczelnię, który w tej chwili nie jest Pani jeszcze znany. Pierwszy wydatek nastąpi w październiku 2024 r.

Powyższe wydatki poniesie Pani z własnych środków i nie zostaną one Pani w jakikolwiek sposób zwrócone.

Wydatki te mają na celu zdobycie teoretycznych i praktycznych umiejętności służących do przeprowadzania sesji fotograficznych (biznesowych, wizerunkowych, portretowych, okolicznościowych, fotografii produktowej), które będą stanowiły poszerzenie oferty świadczonych usług w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) wydatki związane z podjęciem studiów magisterskich drugiego stopnia w zakresie fotografii oraz materiałów edukacyjnych, można zaliczyć do kosztów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, według art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki na studia magisterskie drugiego stopnia w zakresie fotografii oraz na materiały edukacyjne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, gdyż są ściśle związane z zakresem Pani działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza umożliwi świadczenie usług na wyższym poziomie, co przyczyni się do rozwoju Pani działalności w tym zakresie. Umożliwi Pani pozyskanie nowych klientów oraz uzyskiwanie przychodów w przyszłości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem, kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy, i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, to wydatek musi:

  • być poniesiony przez podatnika,
  • być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • być definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie może zostać podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • zostać właściwie udokumentowany,
  • nie być wymieniony w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy.

Wydatki, o których mowa w analizowanej sprawie nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dla stwierdzenia, czy poniesione wydatki na czesne za studia podyplomowe oraz materiały edukacyjne, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:

  • czy wydatki te potrzebne są w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc – co do zasady – mają charakter osobisty.

Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że od 8 stycznia 2013 r. prowadzi Pani własną działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych z języka angielskiego oraz w mniejszym stopniu działalność w zakresie fotografii. W zakresie działalności fotograficznej wykonuje Pani sesje wizerunkowe, portretowe, biznesowe i okolicznościowe okazjonalnie, ze względu na niewystarczające przygotowanie techniczne i merytoryczne w tej dziedzinie. W działalności wykorzystywany jest sprzęt fotograficzny.

W najbliższym czasie planuje Pani rozszerzyć zakres działalności fotograficznej. W związku z tym planuje Pani od 1 października 2024 r. rozpocząć 2-letnie studia magisterskie na … (Kierunek: …, … Specjalność: …) w systemie zaocznym, odpłatnie. W związku z podjęciem studiów ponoszone będą wydatki na czesne oraz materiały edukacyjne, takie jak: podręczniki i książki o tematyce fotograficznej, artykuły piśmiennicze, zeszyty do notatek, akcesoria fotograficzne niezbędne do nauki oraz realizacji zadań fotograficznych (np. blendy fotograficzne, parasolki fotograficzne i softboxy oraz inne elementy oświetlenia, statywy, klisze fotograficzne, papier fotograficzny oraz chemia do wywoływania zdjęć, obiektywy, tła fotograficzne), karty pamięci, oprogramowanie do obróbki zdjęć, artykuły papiernicze i plastyczne (np. farby, bloki rysunkowe) oraz inne tego typu materiały konieczne do realizacji programu studiów.

Wydatki na czesne i materiały edukacyjne będzie Pani ponosiła w okresie czterech semestrów (łącznie dwóch lat studiów II stopnia) – zgodnie z harmonogramem płatności określonym przez uczelnię, który w tej chwili nie jest Pani jeszcze znany. Pierwszy wydatek nastąpi w październiku 2024 r. Powyższe wydatki poniesie Pani z własnych środków i nie zostaną one Pani w jakikolwiek sposób zwrócone. Wydatki te mają na celu zdobycie teoretycznych i praktycznych umiejętności służących do przeprowadzania sesji fotograficznych (biznesowych, wizerunkowych, portretowych, okolicznościowych, fotografii produktowej), które będą stanowiły poszerzenie oferty świadczonych usług w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Przenosząc powyższe na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, że wydatki poniesione na czesne za studia podyplomowe oraz materiały edukacyjne, wymienione w treści wniosku, jako niemające charakteru wydatków osobistych, spełniają wymagane przepisami prawa warunki, tj. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z istniejącym już źródłem przychodów i zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a ponadto nie znajdują się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym – wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Panią chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00