Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.403.2024.2.ENB
Opodatkowanie zagranicznych diet i zastosowanie zwolnienia przedmiotowego.
Opodatkowanie zagranicznych diet i zastosowanie zwolnienia przedmiotowego.
Obowiązek płatnika w związku z wypłatą diety kierowcy samochodu ciężarowego w transporcie międzynarodowym.
Praca w transporcie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Szczególnie niebezpieczna jest dla kierowców zawodowych, którzy wykonują tzw. przewozy drogowe. Rolą pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia tych pracowników poprzez eliminowanie lub przynajmniej ograniczanie tych zagrożeń. Aby skutecznie realizować ten obowiązek, pracodawca powinien rozpocząć swoje działania od identyfikacji zagrożeń występujących
Obowiązki płatnika w związku z zatrudnianiem kierowców zawodowych pochodzących z Rumunii.
W zakresie obowiązków płatnika z tytułu udostępniania kierowcom miejsc noclegowych w trakcie oczekiwania na podjęcie zatrudnienia i w trakcie trwania umowy o świadczenie usług.
Od 19 sierpnia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady oskładkowania i opodatkowania wynagrodzeń kierowców realizujących przewozy międzynarodowe. Po zmianach wolna od podatku jest kwota w wysokości stanowiącej równowartość 20 euro za każdy dzień ich przebywania poza granicami Polski. Natomiast z podstawy oskładkowania obecnie należy wyłączyć równowartość 60 euro za każdy dzień zagranicznego
Określenie czy finansowanie przez partię polityczną wydatków na zatrudnienie kierowcy oraz ochroniarzy skutkuje powstaniem przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług, ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT dla świadczenia usług, opodatkowania usług oraz sposób wystawiania faktury dokumentujące przedmiotowe czynności oraz prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego.
Od 2 lutego 2022 r. kierowca, który wykonuje zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych cross-trade lub kabotaż na terenie UE, nie odbywa podróży służbowej w rozumieniu przepisów art. 77⁵ § 1 Kodeksu pracy. Ma to z kolei przełożenie na rozliczenia podatkowo-składkowe otrzymywanego wynagrodzenia. Pracownik jest traktowany jak oddelegowany, co oznacza, że musi zarabiać na równi z
Od 2 lutego 2022 r. w podróży służbowej mogą być jedynie kierowcy wykonujący zadania służbowe w ramach krajowych przewozów drogowych. Kierowcy w transporcie międzynarodowym nie mogą być rozliczani za granicą jakby byli w podróży służbowej.
zwolnienie od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, wykonania uczniom wstępnych badań lekarskich do szkół ponadpodstawowych
obowiązki płatnika w związku z udostępnieniem samochodu służbowego wraz z kierowcą w celu wykonywania obowiązków służbowych
Opodatkowanie VAT wykonywanych badań lekarskich nieletnich uczniów lub słuchaczy uprawnionych do kierowania pojazdami.
Zwolnienie od podatku: badań lekarskich i psychologicznych (pracownicy, pracownicy ochrony, pozwolenie na broń, jednoosobowa działalność gospodarcza), wizytacji stanowisk, udziału lekarza w zakładowej komisji bhp.
Usługi dowozu osób niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie Gminy na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast czynność udostępniania pojazdu specjalistycznego Busa wraz z kierowcą jednostkom oświatowym, stanowiącym jednostki budżetowe Gminy, nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
Zwolnienie od podatku świadczonych usług.
W zakresie powstania przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych oraz diet.
usługi wykonywane przez Zainteresowaną w postaci badań psychologicznych dla kierowców i operatorów nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, bowiem ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, w konsekwencji czego podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23%.
Czy służbowe polecenie wyjazdu (delegację) wystawione przez Wnioskodawcę jako właściciela Firmy będzie obciążone podatkiem dochodowym?
Czy Wnioskodawca może koszty diet oraz ryczałtu za noclegi obowiązujące w danym kraju europejskim i pozaeuropejskim delegowanych kierowców-zleceniobiorców zatrudnionych na umowę zlecenie zaliczyć w swojej Firmie do kosztów uzyskania przychodów?
usługi pracowni badań psychotechnicznych (w tym badania kierowców i operatorów maszyn)
Usługi świadczone przez Wnioskującą, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%.
Zwolnienie od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkolenia kandydatów na kierowców w zakresie prawa jazdy kategorii A1, A, B1, B, B+E, C, C+E, D, D+E.Ustalenie kwoty limitu zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.