Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2012, sygn. IPPP2/443-290/12-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-290/12-2/MM
usługi wykonywane przez Zainteresowaną w postaci badań psychologicznych dla kierowców i operatorów nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, bowiem ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, w konsekwencji czego podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2012r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 13 marca 2012r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 19 marca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku badań psychologicznych dla kierowców i operatorów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 marca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku badań psychologicznych dla kierowców i operatorów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Firma S prowadzona jako działalność gospodarcza osoby fizycznej tj. Wnioskodawcy, świadczy usługi między innymi na rzecz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej M.. w K na podstawie umowy z dnia 28.07.2009 r. o świadczenie usług. Firma S jako zleceniobiorca realizuje na podstawie w/w umowy wykonywanie badań psychologicznych dla kierowców i operatorów na podstawie skierowania wydawanego przez zleceniodawcę. Opisane badania przeprowadzane są w celu wydawania kierowcom bądź operatorom orzeczeń potwierdzających możliwość wykonywania zawodu. Analogicznie firma S świadczy usługi dla pięciu innych zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto firma S wykonuje także badania indywidualnie dla kierowców i innych grup zawodowych wymagających szczególnej sprawności psychologicznej (wg. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996r., Dz. U. Nr 62/1996, poz. 287). Badania te są ściśle związane z badaniami lekarskimi profilaktycznymi, wstępnymi lub okresowymi. Badania psychologiczne, o których mowa są badaniami okresowymi, ponieważ wydawane są na 5 lat lub 2,5 roku. Bez ich wykonania pracownik nie może przystąpić do pracy. Badani podkreślają, że wykonywane badania psychologiczne i uzyskane w ich efekcie orzeczenie psychologiczne potrzebne im są do podjęcia lub kontynuacji pracy. Często też zgłaszają się na nie ze skierowaniami od pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right