Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2024-04-24

Ocena ryzyka zawodowego w transporcie drogowym

Praca w transporcie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Szczególnie niebezpieczna jest dla kierowców zawodowych, którzy wykonują tzw. przewozy drogowe. Rolą pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia tych pracowników poprzez eliminowanie lub przynajmniej ograniczanie tych zagrożeń. Aby skutecznie realizować ten obowiązek, pracodawca powinien rozpocząć swoje działania od identyfikacji zagrożeń występujących na określonym stanowisku pracy, następnie przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego, i wreszcie odpowiednio dobrać działania profilaktyczne. W tym miejscu należy podkreślić, że ocena ryzyka zawodowego stanowi nie tylko wymóg prawny, ale również nieodzowny element systemu zarządzania bhp, którego głównym celem jest zapewnienie poprawy warunków pracy oraz ochrony zdrowia i życia pracowników. Prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego pozwoli ustalić niezbędne działania profilaktyczne, które ograniczą to ryzyko, bądź nawet całkowicie je wyeliminują. Warto zatem podejść do niej nie jak do zła koniecznego, lecz narzędzia pozytywnie wpływającego na bezpieczeństwo pracy. Jak zatem prawidłowo ją przeprowadzić?

Pojęcie ryzyka zawodowego 

Pojęcie ryzyka zawodowego zostało zdefiniowane w § 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2088), który stanowi, że jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Cel oceny ryzyka zawodowego

Podstawowym celem oceny ryzyka zawodowego jest zapewnienie pracownikom skutecznej ochrony przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. To właśnie m.in. od sposobu przeprowadzenia tej oceny zależy w dużej mierze

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00